Bezpieczne miasteczko - bezpieczne dzieci

Wydarzenie dodał(a) Brygida Komosa

W ramach Budżetu Obywatelskiego, zgłoszonego przez rodziców z naszego przedszkola, na terenie ogrodu Przedszkola nr 8 im. J. Korczaka w Koszalinie powstało Bezpieczne miasteczko i bezpieczne dzieci”. Projekt liczbą głosów - 4753, zajął drugie miejsce. Wszyscy ucieszyliśmy się bardzo, gdy Prezydent Miasta p. Piotr Jedliński ogłosił werdykt. Zamiar był taki, aby małe dzieci w sposób bezpieczny poznawały zasady ruchu drogowego przeznaczone dla pieszych, samochodów i rowerzystów oraz dać dzieciom podstawy do zapoznania się z zasadami ruchu drogowego. Ale wygrać projekt to jedno, a zrealizować to drugie. Otóż okazało się, że jest problem ze znalezieniem wykonawcy, gdyż nikt jeszcze nie budował na tak małej przestrzeni fragmentu ulic, skrzyżowań, nie montował, w stosunku do powierzchni, znaków drogowych. Po wielu poszukiwaniach udało się znaleźć wykonawcę. Była to firma MATEXIM z Białogardu.  Ale to nie koniec problemów, otóż w trakcie budowy okazało się, że nasz projekt przekracza przeznaczony budżet w kwocie 50 000 i że będzie kosztował drugie tyle. Na szczęście p. prezydent dołożył brakujące pieniądze. I tak po trudach powstało bezpieczne miasteczko. Na wydzielonej części ogrodu powstała ścieżka edukacyjna, która stanowi odrębny obiekt i nie jest elementem placu zabaw. Bezpieczne miasteczko składa się z ronda, drogi jedno i dwukierunkowej, przejazdu kolejowego ze znakiem STOP i mostka. Montaż mostka miał na celu naukę przez symulację, gdyż większość dzieci z naszego przedszkola swoją naukę rozpoczyna w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 4, która znajduje się za kładką dla pieszych usytuowaną nad ulicą. W ten sposób dzieci nauczą się w jak bezpieczny i sprawny sposób poruszać się po takiej kładce. Cała nawierzchnia została wykonana z gumowej poliuretanowej nawierzchni, która jest elastyczna i sprężysta oraz spełnia wszelkie normy ekologiczne i higieniczne. Nawierzchnię bezpieczną i montaż znaków drogowych wykonała wyspecjalizowana firma, która posiada atesty i certyfikaty potwierdzające, jakość wbudowanych materiałów.

W uroczystości otwarcia bezpiecznego miasteczka wzięły udział lokalne władze, Rada Osiedla Tysiąclecie, dzieci i rodzice. Podczas uroczystości dzieci odebrały z rąk prezydenta klucz do miasteczka. Od tej chwili rowery, biegówki, hulajnogi, które ufundowała rada osiedla, wjechały do naszego miasteczka. O zasadach korzystania z jednośladów, ścieżki rowerowej, ulicy tłumaczyli dzieciom Strażnicy Miejscy, którzy również przybyli na otwarcie naszego miasteczka. O zabezpieczenie medyczne zadbali ratownicy z firmy Trans – san. Uroczystemu otwarciu towarzyszył jeszcze festyn, na który złożyli się wszyscy rodzice oraz personel. Były pokazy zręcznościowe piłki nożnej, pokazy taneczne, śpiewał zespół ludowy, grali uczniowie Szkoły Muzycznej, zabawy sportowe, a nad całą oprawą muzyczną czuwał didżej.

Warto jeszcze dodać, ze bezpieczne miasteczko będzie służyć nie tylko dzieciom przedszkolnym, ale również dzieciom mieszkającym w pobliżu przedszkola. Dla nich specjalnie została utworzona bramka umożliwiająca wejście na teren miasteczka. Tak, więc projekt obywatelski będzie w pełni wykorzystany i służyć będzie przez lata kolejnym pokoleniom.

od Brygida Komosa

do Brygida Komosa