"Dzień Ziemi" - zajęcia otwarte dla rodziców

Wydarzenie dodał(a) Ewelina Zniszczoł

Z okazji Dnia Ziemi dzieci z Przedszkola nr 21 w Rybniku zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte. Była to wspólna uroczystość dwóch grup wiekowych: 3-,4-latków („Biedronek”) oraz 4-,5-latków („Jeżyków”).

Tego dnia wszystkie dzieci zamieniły się w zwierzęta: sowę, wiewiórkę, bociany, kosa, mrówki, jeżyki, dzika, pająka, niedźwiedzia, żabki, lisa, muchy, zająca oraz osę. Nie zabrakło też Pani Ziemi oraz dzieci, które zakłóciły pracę zwierząt. Uroczystość rozpoczęła młodsza grupa wiekowa – „Biedronki”, która powitała rodziców piosenką: „Witamy, witamy w lesie” do znanej melodii „Zasiali górale”. Następnie „Apel do ludzi” skierowała dziewczynka ze starszej grupy wiekowej – „Jeżyków”, zapraszając do wysłuchania rad zwierząt. Zwierzątka żaliły się na spaliny i zanieczyszczenia prosząc ludzi (widownię – rodziców) o zmianę nawyków. Maluchy zachęciły rodziców do troski o Ziemię piosenką „Posprzątajmy świat”, po czym zwierzątka wyjaśniły zebranym zasady segregowania śmieci. W ten sposób rodzice zostali zaproszeni na scenę i sprawnie, zgodnie ze wskazówkami najmłodszych, posegregowali śmieci rozrzucone „w lesie”. Zdawałoby się, że ludzie zmienią postępowanie, gdy na scenie, pojawiła się gromadka dzieci głośno słuchających muzyki, co bardzo nie podobało się leśnym zwierzątkom. Szybko jednak zając i osa uświadomili wszystkich, że las nie jest miejscem do głośnego słuchania muzyki, po czym dzieci również obiecały zmianę swoich nawyków. Po takim obrocie spraw maluszki, które w większości tego dnia zamieniały się w zielone żabki, zaśpiewały piosenkę o żabce wraz z improwizacją ruchową. Następnie jeden ze starszaków zaktywizował publiczność zadając eko-zagadki celem utrwalenia zaprezentowanych rad. Zwieńczeniem uroczystości było przyrzeczenie, które chórem wszyscy – dzieci, zwierzątka, rodzice i nauczyciele – złożyli Pani Ziemi. Ta zaś poinformowała zebranych o poprawie swojej kondycji oraz szczerze podziękowała za troskę o nią. Po tak pozytywnym obrocie spraw maluszki zatańczyły jeszcze „Taniec zielonych liści” z wykorzystaniem, przyjaznych środowisku papierowych, serwetek. W efekcie finalnym Pani Ziemia podziękowała wszystkim zebranym drobnymi podarkami – rodzicom wręczyła ulotki z radami, jakie zostały omówione podczas „Eko-posiedzenia”, zaś dzieciom wręczyła odznaki „Małego Ekologa”. Mamy nadzieję, że odtąd wszyscy wykażą się troską o czystość naszej planety i w codziennym życiu będą żyć w zgodzie z przyrodą, respektując zasady zwierzątek. Rodzice brali czynny udział zarówno w przedstawieniu – poprzez segregację śmieci, rozwiązywanie zagadek oraz złożenie przyrzeczenia Pani Ziemi, jak i w przygotowaniach – pomagając swoim pociechom stworzyć stroje zwierzątek, w których role się wcielali. Mama jednego z przedszkolaków towarzyszyła dzieciom również podczas prób jak i podczas występu poprzez grę na pianinie do piosenki na rozpoczęcie uroczystości „Witamy, witamy w lesie”. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas, pomoc w przygotowaniach i aktywny udział w uroczystości!

od Ewelina Zniszczoł

do Ewelina Zniszczoł