Udział Przedszkola nr 15 w projekcie UNICEF "MALI uczniowie idą do szkoły"

Wydarzenie dodał(a) Bożena Dąbrowska

„MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy organizowany przez UNICEF, z którego dzieci dowiedziały się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie. W ramach akcji, społeczność przedszkolna będzie mogła pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze, które umożliwią im naukę. Celem jest upowszechnienie edukacji, a sposób niesienia pomocy też ma wymiar edukacyjny dla dzieci. Dlatego dzieci ze wszystkich grup wiekowych uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych związanych z realizacją projektu. W oparciu o specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia, podczas których dzieci próbowały  zrozumieć na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedziały się jak można im zaradzić. W konsekwencji stworzyły swoje własne książki. Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki mają dodatkową funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każde dziecko wykonało dowolną książkę –  były to: krótkie opowiadania, bajki z obrazkami,  wierszowanki – rymowanki z ilustracjami czy też bajeczki rozwijające logiczne myślenie. Przedszkolaki zainspirowane przez swoich nauczycieli uruchomiły własną wyobraźnię i dały upust swojej kreatywności  w tworzeniu niepowtarzalnych książek! Wszystkie stworzone przez dzieci książki zostały zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanej w placówce imprezy – „Dnia Książki dla Afryki”, a zaproszeni do przedszkola rodzice i społeczność lokalna mogli wybrać sobie książkę w zamian za przekazanie darowizny na posłanie dzieci w Mali do szkoły. Dodatkowo, w placówce zorganizowany został „Kiermasz książek”, które podarowali rodzice i personel przedszkola. Książki można było nabyć za symboliczną złotówkę zasilając w ten sposób akcję UNICEF. Przedszkolaki z najstarszej grupy „Plastusie” pod kierunkiem swoich wychowawczyń Doroty Golarz i Anny Niedźwieckiej, biorą także udział w dodatkowym konkursie na najbardziej oryginalną książkę przygotowaną w ramach projektu „MALI uczniowie idą do szkoły” organizowanym przez UNICEF. Nagrodą główną w konkursie jest wizyta Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego, na którą mamy wielka nadzieję! Propagując projekt w środowisku lokalnym zaprosiliśmy do Przedszkola nr 15 w Stalowej Woli panią redaktor lokalnego tygodnika „SZTAFETA” i w numerze nr 10 tegoż czasopisma (10.03.2016 r.) ukazał się artykuł wraz ze zdjęciem pt. "Wspierają dzieci z Mali", który odnosi się do udziału naszych przedszkolaków w akcji UNICEF "Mali uczniowie idą do szkoły". Podczas trwania akcji w przedszkolu uzbieraliśmy 970 zł, które zostały wpłacone na konto UNICEF!

Podsumowując, uważam, że  udział w tej akcji charytatywnej przyniósł wszystkim przedszkolakom i społeczności przedszkolnej oraz lokalnej same korzyści. Uczymy się wszyscy pomagać, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne, a dodatkowo realizowany jest walor edukacyjny w postaci promocji czytelnictwa już od najmłodszych lat dziecka. Czytanie dzieciom i zaszczepianie w nich miłości do książek to naprawdę przyjemny obowiązek.

od Bożena Dąbrowska

do Bożena Dąbrowska