Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze wśród dzieci?

Wydarzenie dodał(a) Mariola Chrapek

Miejskie Przedszkole Nr 55 w Katowicach jest placówką, która promuje działania twórcze dzieci oraz od lat rozwija ich zdolności i zainteresowania w bardzo szerokim spektrum. Oprócz warsztatów muzycznych, plastycznych i teatralnych w naszym przedszkolu prężnie działa kółko miłośników literatury "Zaczarowany Kajecik". Zrzesza ono uzdolnione przedszkolaki, które przejawiają zdolności literackie i zamiłowania czytelnicze. W tym roku szkolnym podejmujemy działania pod hasłem: "Książka naszym przyjacielem - bajkowy świat małego optymisty". W ramach wspólnych spotkań powstają dwie książki w całości wymyślane, spisywane oraz ilustrowane przez 6-letnich autorów. Książki te noszą tytuły: "Marina Ogniowłosa" oraz "Przygody Puszka i Luszka". We wrześniu dzieci wysłuchały krótkich notek biograficznych znanych pisarzy i jednogłośnie wybrały patrona stworzonego na potrzeby kółka "Kącika Książki". Okazał się nim Julian Tuwim, którego wiersze okazały się najbliższe sercom dzieci. W trakcie cotygodniowych spotkań dzieci ułożyły krótkie opowiadania w niestandardowych formach: harmonijki, kalendarza i zwoju. Poznawały rodzaje książek i papieru oraz stworzyły znaki obrazkowe "Jak dbać o książki?". Uczestnicy kółka od kilku miesięcy prowadzą "Zeszyty Bajek", w których wraz z rodzicami zamieszczają tytuły przeczytanych opowiadań i wierszy oraz tworzą do nich ilustracje w weekendy. "Weekendowe czytanie" cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci zdolnych, jak również ich rodziców. Wspólnie odwiedzamy też zaprzyjaźnioną Bibliotekę Publiczną, gdzie dowiadujemy się o nowinkach czytelniczych, wypożyczamy książki, czytamy je, wypowiadamy się na temat ich treści i wymyślamy nowe zakończenia bajek. Wykonujemy także kartki okolicznościowe i wysyłamy je do bibliotek na terenie Katowic. Obecnie przygotowujemy materiały do mających się odbyć niebawem warsztatów z zastosowaniem wyszukanych hieroglifów egipskich pt. "Tworzymy na papirusie".

od Mariola Chrapek

do Mariola Chrapek