"Pies przyjaciel i przewodnik" - spotkanie ze Strażą Miejską w PM Nr 11

DOTYCZĄCYCH BEZPIECZEŃSTWA DZIECI
W KONTAKTACH ZE ZWIERZĘTMI
ORAZ REALIZACJI PROGRAMU ZAJĘĆ DODATKOWYCH
PT. „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK – MĄDRY PRZEDSZKOLAK”.

1.      TYTUŁ  SPOTKANIA: „PIES PRZYJACIEL I PRZEWODNIK”.
2.      TERMIN: 18 i 19. 01. 2016 R.
3.      MIEJSCE: JADALNIA PRZEDSZKOLNA.
4.      ADRESACI: DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
W PABIANICACH.
5.      ORGANIZATOR/GOSPODARZ: NAUCZYCIELKI  Z GRUPY
I INTEGRACYJNEJ „WESOŁE KACZORKI” – MAŁGORZATA BOROWIEC ORAZ Z GRUPY VII „KOTKI” – AGNIESZKA BAŚKO.
6.      OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG SPOTKANIA: AGNIESZKA BAŚKO I MAŁGORZATA BOROWIEC.
7.      CELE SPOTKANIA:
·          Integracja środowiska przedszkolnego ze Strażą Miejską poprzez przybliżenie ich znaczenia w zapewnianiu bezpieczeństwa dorosłym i dzieciom.
·          Niwelowanie lęków i napięć wynikających z kontaktu ze zwierzętami poprzez kształtowanie właściwego stosunku do nich i wyrobienie odpowiednich postaw.
·          Ukazanie znaczenia psa w życiu człowieka oraz budzenie potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym zwierzętom.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA  POPRZEDZAJĄCE SPOTKANIE:

1.      Nawiązanie współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Pabianicach poprzez zaproszenie ich do udziału w spotkaniu z przedszkolakami.
2.      Ustalenie terminu i przebiegu spotkania.
3.      Opracowanie i wydrukowanie dokumentów i pomocy dydaktycznych, m.in. scenariusza spotkania, malowanek dla dzieci, zdjęć i ilustracji tematycznych oraz podziękowania dla gości.
4.      Przygotowanie plakatu zawierającego informację dla rodziców o planowanym spotkaniu oraz krótkiej notatki do gazetki przedszkolnej „Figielek”, lokalnej prasy i kroniki przedszkolnej.
5.      Wykonanie projektu „Kodeksu zachowania przyjaciela psa” przeznaczonego do uzupełnienia przez wypowiedzi dzieci.
6.      Przygotowanie oprawy muzycznej oraz fotograficznej – magnetofon, płyta z muzyką, aparat fotograficzny oraz sprzęt nagłaśniający.

Etap II – PRZEBIEG SPOTKANIA:

1.      Powitanie zebranych przedszkolaków, przedstawienie zaproszonych gości.
2.      Wprowadzenie w tematykę spotkania oraz podanie jego celu poprzez prezentację wiersza pt. „Gość w przedszkolu” (załącznik 1).
3.      „W jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo i kto może czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i dorosłych?” – rozmowa z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, zapoznanie z numerem alarmowym do Straży Miejskiej oraz sytuacjami, w jakich należy ich powiadamiać, przybliżenie zadań, jakie wykonują, oglądanie i omawianie munduru oraz sprzętu wykorzystywanego w ich codziennej pracy, przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących dzieci między innymi podczas poruszania się po drogach, w kontaktach z osobami nieznajomymi oraz w trakcie zabaw na śniegu i lodzie.
4.      „Wesoły i groźny pies” – zabawa dźwiękonaśladowcza. Dzieci próbują przedstawić głosem emocje, jakie towarzyszą psom, kiedy się cieszą oraz kiedy są złe.
5.      „Co lubią dzieci i zwierzęta” – wypowiedzi chętnych dzieci dotyczące określania sytuacji, w których dzieci i zwierzęta są radosne, wesołe oraz tych, w których czują się źle i są smutne.
6.      „Kiedy pies nie jest naszym przyjacielem” – wysłuchanie wskazówek dotyczących właściwego zachowania się ludzi w stosunku do zwierząt, a zwłaszcza psów, udzielanych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, prezentowanie „pozycji żółwia” oraz „pozycji równoważnej - stojącej” wykorzystywanych podczas ataku nieznajomego psa.
7.      „Każdy człowiek dobrze wie, że po piesku sprząta się” – prezentacja przyborów służących do sprzątania odpadów psich, zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność sprzątania po swoich pupilach. Wdrażanie dzieci do przestrzegania tej zasady i uświadomienie im, dlaczego jest to tak ważne.
8.      "Popatrzcie na jamniczka” – zabawa ruchowa przy piosence.
9.     „Funkcje psów w życiu człowieka” – rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych  dotyczących zadań, jakie wykonują niektóre rasy psów (załącznik 2 – zagadki).
10.  „Kiedy piesek nie ma domu…” – zwrócenie uwagi na konieczność pomagania bezdomnym zwierzętom oraz otaczanie ich opieką i możliwym wsparciem. Odwołanie się do akcji charytatywnej „Przytul zwierzaka” mającej miejsce na terenie naszego przedszkola i polegającej na zbiórce potrzebnych rzeczy dla naszego podopiecznego - wirtualnie zaadoptowanego pieska ze Schroniska dla Zwierząt w Pabianicach.
11.  „Kodeks zachowania przyjaciela psa” – wspólne ustalenie zachowań, jakich należy unikać w kontaktach z psami, aby być ich przyjacielem, przypinanie gotowych propozycji na przygotowanym projekcie kodeksu. Ekspozycja wykonanego kodeksu w holu głównym przedszkola (propozycje do kodeksu załącznik 3).
12.  Wręczenie każdej grupie zestawu kolorowanek z Reksiem oraz zasad zachowania w stosunku do zwierząt.
13.  Podziękowanie za udział w spotkaniu zaproszonym gościom oraz wszystkim przedszkolakom,  pożegnanie przy piosence pt. „Pies na medal”.

Pabianice, dn. 19. 01. 2016 r.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko