"Misie" z Miejskiego Przedszkola "Bajka" w Ełku poznawał

Wydarzenie dodał(a) Aneta Niedźwiedzka - Godlewska

Wieloletnie doświadczenie związane z realizacją różnorodnych form działań ekologicznych, utwierdziły mnie w przekonaniu, że najlepszym sposobem na promowanie aktywnych postaw ekologicznych jest  inspirowanie, motywowanie, stwarzanie możliwości do działania dzieci.

Mając na uwadze szerokie zainteresowania wychowanków otaczającym środowiskiem wychowankowie grupy Misie wraz z nauczycielkami z Miejskiego Przedszkola "Bajka" w Ełku przez dwa miesiące: październik i listopad,  realizowali projekt z zakresu edukacji ekologicznej "Misie poznają tajemnice przyrody".

Motywacją do podjęcia przedsięwzięcia było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy czteroletnich przedszkolaków  na temat przyrody ożywionej, nieożywionej oraz  ekosystemu - lasu. Rozbudzanie ciekawości poznawczej poprzez obserwowanie ekosystemu, dzielenie się indywidualnymi spostrzeżeniami w naturalnych sytuacjach oraz wyrabianie umiejętności rejestrowania wyników obserwacji oraz kształtowanie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą umiejętności przestrzegania norm ekologicznych przez samego siebie i rodziców.

Podczas realizacji projektu w pierwszym etapie przedszkolaki zrozumiały, że wszystko to, co nas otacza to właśnie przyroda.  Założono  w sali kącik przyrody nieożywionej, gdzie dzieci gromadziły eksponaty znalezione  podczas wspólnych spacerów, wycieczek do lasu.  By lepiej poznać elementy przyrody nieożywionej zorganizowano w sali "laboratorium badawcze". Zgromadzono w nim szkła powiększające, mikroskop, w którym "Misie" mogły obserwować zgromadzone "skarby".

Podczas realizacji zagadnień projektu w drugim etapie wychowankowie poznali różnorodne drzewa, jakie można spotkać w lesie. Dzieci dowiedziały się jak różne mamy lasy. By się o tym wszystkim przekonać wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego lasu, skąd przynieśliśmy wiele "skarbów jesieni" do naszego "kącika przyrody".

Pewnego dnia naszą grupę odwiedziły zwierzęta leśne - dzieci przebrane za wybrane zwierzę. Wspólnie obchodziliśmy "Dzień Przyjaciół Lasu" poznając życie zwierząt leśnych: sposób poruszania się, odżywiania, ich domy oraz sposoby przygotowywania się do zimy. Rozwiązywaliśmy zagadki słuchowe rozpoznając odgłosy zwierząt. "Misie" wcielając się w zwierzęta leśne same doszły do wielu ważnych wniosków, m.in.  jak ludzie powinni zachowywać się w lesie, by nie przeszkadzać zwierzętom w ich naturalnym domu - lesie. W ten sposób powstał grupowy "apel do ludzi" w formie "płaczącego drzewa".

Zakończeniem projektu było spotkanie z leśniczymi z Nadleśnictwa Ełk, którzy podsumowali wiedzę przedszkolaków na temat lasu, jego budowy, rodzajów drzew oraz jego mieszkańców. Goście wyjaśnili też w jaki sposób zwierzęta przygotowują się jesienią do zimy oraz jak my, ludzie, możemy pomóc  zwierzętom przetrwać ten trudny okres. Dzieci podczas tego spotkania wykazały się ogromną wiedzą, co bardzo miło zaskoczyło przybyłych gości.

Aneta Niedźwiedzka - Godlewska

od Aneta Niedźwiedzka - Godlewska