\"Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek\" w PM Nr 11 w Pabianicach.

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ
W RAMACH OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POSTACI Z BAJEK.

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „O TYM JAK ŻWIREK I MUCHOMOREK WPROWADZALI DZIECI DO KRAINY BAŚNI”.
  2. TERMIN:  05. 11. 2015 r.
  3. MIEJSCE: SALA GIMNASTYCZNA.
  4. ADRESACI:  DZIECI Z NAJMŁODSZYCH GRUP Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
    W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28 - (3 LATKI).
  5.  ORGANIZATOR/GOSPODARZ: GRUPA I INTEGRACYJNA „WESOŁE KACZORKI” ORAZ GRUPA VII „KOTKI”.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: AGNIESZKA BAŚKO, MAŁGORZATA BOROWIEC.
  7. CELE WYDARZENIA:

Ø  Wzbogacanie wiedzy i przeżyć dzieci poprzez poznawanie
bohaterów literatury dziecięcej oraz czerpanie radości ze wspólnych zabaw z nimi.

Ø  Kształtowanie spostrzegawczości i skojarzeń podczas odgadywania tytułów wybranych bajek.

Ø  Integrowanie się z dziećmi z równoległej wiekowo grupy poprzez wytwarzanie radosnej i serdecznej atmosfery w trakcie zabawy.

Ø  Zachęcanie do rozwijania zainteresowań czytelniczych
w środowisku rodzinnym.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1.      Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia.

2.      Opracowanie i wydrukowanie dokumentów i pomocy dydaktycznych.

3.      Przygotowanie informacji dla rodziców o planowanym wydarzeniu oraz krótkiej notatki do prasy i kroniki.

4.      Zorganizowanie strojów i rekwizytów dla dzieci.

5.      Uzgodnienie podziału obowiązków przy organizacji wydarzenia.

6.      Przygotowanie poczęstunku dla dzieci składającego się z ciasteczek, chrupek, soku malinowego i pomarańczowego, zakupionych z funduszy grupowych.

7.      Przygotowanie oprawy muzycznej oraz fotograficznej – magnetofon, płyta z muzyką
i aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1.      Powitanie zebranych przedszkolaków, zaproszenie do bajkowej krainy poprzez przybliżenie celu spotkania, omówienie strojów dzieci oraz nauczycielek i wspólne ustalanie, z jakiej bajki mogą pochodzić te postaci.

2.      „Do czego potrzebne są dzieciom bajki” – swobodne wypowiedzi oraz podawanie tytułów znanych dzieciom bajek.

3.      „Bajkowa zgadywanka” – wysłuchanie wiersza Doroty Gellner połączone
z rozwiązywaniem zagadek słownych o bajkowych postaciach.

4.      „My jesteśmy krasnoludki” – zabawa muzyczna przy pląsie poprzedzona rozwiązaniem zagadki słowno – obrazkowej o nich: Malutkie to ludziki, w bajkach występują, czerwone czapeczki na ich główkach zazwyczaj królują.

5.      „Wędrujący krasnoludek” – zabawa integracyjna w kole na podstawie pląsu.

6.       „Z wizytą u bajkowych bohaterów” – zabawa w skojarzenia. Omówienie wyglądu wybranych postaci z bajek, przypomnienie imion, wskazywanie miejsca ich położenia w sali gimnastycznej i wyjaśnienie zasad zabawy. Dzieci poruszają się przy muzyce po całej sali, ilustrując ruchem spacer w lesie, na sygnał słowny i przerwę w muzyce ustawiają się przy podanej postaci, którą właśnie odwiedzają.

7.       „Niezwykły tor przeszkód” – zabawa ruchowa z rekwizytami. Dzieci – postacie
z bajek zostały zaproszone na bal na zamku królewskim, ale do zamku wiedzie trudna droga i trzeba pokonać różne przeszkody, m.in. przejść przez jaskinię smoka (tunel), przeskakiwać po kamykach (krążki), pokonać wysokie skały (przejście po dużych piankowych klockach).

9.      „Zabawa na zamku królewskim” – dyskoteka przy znanych przebojach dziecięcych.

10.  Podziękowanie za udział, pożegnanie, czynności porządkowe w sali gimnastycznej.

Pabianice, dn. 05. 11. 2015 r.

O p r a c o w a n i e:

……………………………………….