Dzień Niepodległości w Miejskim Przedszkolu nr 34 w Zielonej Górze

Wydarzenie dodał(a) Karolina Michalska

Nasze przedszkole przywiązuje wielką wagę do obchodów Dnia Niepodległości i innych świąt związanych z tradycjami patriotycznymi naszego narodu. Ważne miejsce w kalendarzu zajmuje właśnie Dzień 11 Listopada – Święto Niepodległości. Uczymy dzieci, jaki jest sens tego święta i jakie jest jego przesłanie. Dzieci w przedszkolu poznają symbole narodowe takie jak: herby miast, godło Polski, barwy państwowe, hymn narodowy. Są to elementy nierozerwalnie związane z pojęciem „Ojczyzna”, a więc godne najwyższego szacunku. W naszej placówce nauczycielki starają się wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do kształtowania poczucia przynależności do społeczności tak lokalnej jak i narodowej. Na zajęciach dzieci uczą się hymnu Polski, wybranych tańców narodowych, pieśni patriotycznych. Teksty utworów patriotycznych zamieszczamy także na gazetce i stronie internetowej przedszkola, żeby zachęcić rodziców, aby uczyli się razem ze swoimi pociechami. Przywiązujemy dużą wagę w tym zakresie do współpracy z rodzicami i z innymi placówkami. Kształtowanie miłości do Ojczyzny u młodego pokolenia jest i będzie jednym z najważniejszych zadań dla nas – nauczycieli i rodziców. Rok rocznie przygotowujemy uroczystość z okazji Dnia Niepodległości, zapraszając w nasze progi przedszkolne Kombatantów, emerytowanych i czynnych żołnierzy (rodziców i dziadków naszych wychowanków), harcerzy a także podopiecznych Domu Dziennego Pobytu, „Nestoria", aby wspólnie świętować ten ważny dzień. Uroczystość poprzedzają liczne zajęcia i próby, których celem jest ukazanie bohaterstwa ludzi walczących o niepodległość kraju, zapoznanie dzieci z dziejami narodu polskiego, kultywowanie patriotyzmu, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań przeszłością i historią, umacnianie postawy patriotycznej, rozbudzanie szacunku do tradycji i symboli narodowych, twórcze uczestniczenie w życiu przedszkolnym i społecznym. W tym roku uroczystość obchodów Dnia Niepodległości odbyła się dnia 09.11.2015r o godz. 9:30. Jak co roku mogliśmy liczyć na dużą frekwencję wśród zaproszonych gości, którzy zechcieli z nami kultywować pamięć o tamtym dniu.

Karolina Michalska

od Karolina Michalska