"Spotkania międzypokoleniowe"

Wydarzenie dodał(a) Agata Strączkowska

„Spotkanie międzypokoleniowe”

„Na starej fotografii”  - taki temat nosił cykl zajęć realizowany w ostatnim tygodniu października w oddziale przedszkolnym w Gorzycach Małych. Tematyka zajęć była doskonałą okazją do zaproszenia do naszej szkoły osób, które potrafią przybliżyć  dzieciom  czasy z przed kilkudziesięciu lat. Pierwszym gościem w naszej szkole był senior wsi Gorzyce Małe, najstarszy mieszkaniec Pan Józef Szymczak.  Jako pradziadek dwóch uczennic naszej szkoły chętnie przyjął zaproszenie na spotkanie. Pan Józef opowiadał dzieciom o czasach, kiedy jako kilkuletni chłopiec miał wiele obowiązków w gospodarstwie, o tym jak wyglądała nauka w szkole, o wymagających nauczycielach, odrabianiu lekcji przy lampie naftowej, wspominał jak spędzał wolny czas z kolegami, w co bawili się wtedy na podwórku. Starszych uczniów najbardziej interesowało, jak sobie radzono w gospodarstwie bez maszyn rolniczych, bez telefonu, telewizora czy komputera. Przedszkolaki natomiast chciały wiedzieć czy dzieci chodziły do przedszkola i jakimi zabawkami bawiły się  w tamtych czasach. Nie zabrakło także opowieści o czasach wojny, wywózce na roboty do Niemiec, o bombardowaniach. Było to niezapomniane spotkanie, a wspomnienia Pana Józefa skarbnicą informacji o czasach odległych, czasach wojny,  której światków jest już wśród nas coraz mniej. Drugą osobą, która odwiedziła naszą szkołę była Pani Irena Misiek, która w nawiązaniu do tematu „Przedmioty z dawnych lat” zaprezentowała dzieciom maszynę do szycia, która jest w jej rodzinie już od ok. 120 lat. Maszyna w dobrym stanie przetrwała do dziś i można nadal na niej szyć. Dzieci miały okazję zobaczyć jak działa, gdy Pani Irena zademonstrowała jak można uszyć proste poszewki, czy wykonać drobne poprawki odzieży. Opowiedziała także, jak kiedyś, w każdym domu mama lub babcia szyła dla domowników ubrania, których nie można było kupić w sklepie. Na koniec spotkania chętnie dzieci mogły przez chwilę popracować na maszynie uruchamianej siłą mięśni nóg. Nie było to łatwe zadanie. Spotkanie było doskonałą okazją do przeniesienia się w dawne czasy, kiedy wiele prac wykonywano za pomocą prostych sprzętów i urządzeń bez zasilania energią elektryczną.

Naszym gościom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na kolejne ciekawe spotkania.

od Agata Strączkowska

do Agata Strączkowska