Święto Drzewa

Wydarzenie dodał(a) Barbara Rakowska

Święto Drzewa jest programem Klubu Gaja. Jego celem jest podnoszenie świadomości u dzieci w zakresie ochrony środowiska, poznawania znaczenia drzew w biosferze, popularyzacji znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie oraz zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska – sadzenia nowych drzew. W naszej przyrodniczej zabawie wzięły udział dzieci 5 letnie z  przedszkola. Wprowadzeniem do zabaw było wysłuchanie wiersza pt:,, Polskie drzewa.” Następnie przedszkolaki próbowały swoich sił w dopasowywaniu liści i owoców do ilustracji drzew leśnych, dzieliły zwierzęta na żyjące w lesie i w gospodarstwie, dopasowywały ich do swoich domów,  a także rozpoznawały odgłosy ptaków i zwierząt żyjących w lesie. Poszerzyły wiadomości na temat znaczenia drzew w środowisku- produkcja mebli, papieru, książek. Pięciolatki wykonały ,,Drzewo przyjaźni” na którym umieściły pokolorowany i wycięty przez siebie listek klonu.
Na koniec przyrodniczej zabawy dzieci posadziły w ogrodzie przedszkolnym drzewka oraz złożyły ekologiczne obietnice. Dzieci obiecały między innymi: nie łamać gałęzi drzew, dbać o lasy, segregować śmieci, a także nie zanieczyszczać środowiska odpadami. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i że, w przyszłości nasi absolwenci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

Barbara Rakowska

od Barbara Rakowska