Bezpieczny przedszkolak w Miejskim Przedszkolu nr 4

Wydarzenie dodał(a) Bożena Kociuba

Miejskie Przedszkole nr 4                                                                                          Katowice, 22.06.2015r.

ul. Gen. Jankego 65

Sprawozdanie z realizacji zadań „Bezpieczny przedszkolak”

Lato jest przede wszystkim czasem beztroski, jednak i okresem, w którym tryb życia przedszkolaka zostaje wywrócony do góry nogami. Pojawiają się więc nowe znajomości, atrakcje, ale    i zagrożenia. Im lepiej się do nich przygotujemy, tym większa szansa, że bezpiecznie wrócimy z wakacji. Wakacje to czas, w którym rodzice powinni mieć wzmożoną czujność, jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich dzieci. Dzień jest długi, pogoda słoneczna – wszystko to skłania najmłodszych do częstego przebywania na świeżym powietrzu. Nic w tym złego oczywiście, jeśli nauczymy dziecko, jak powinno dbać o swoje bezpieczeństwo i czego musi unikać, aby nie prowokować groźnych dla siebie sytuacji. Dlatego zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu blok tematyczny „Bezpieczne wakacje” podczas którego starałyśmy się uczulić nasze dzieci na bezpieczeństwo podczas wyjazdów wakacyjnych. W związku z tym  przeprowadziłyśmy następujące działania:

·         blok tematyczny  rozpoczęliśmy od prezentacji dzieci – imię, nazwisko, miejsce zamieszkania.

·         „Bezpiecznie na drodze”- rozwiązywanie quizu

·         „Scenki sytuacyjne – jak się zachować?” – dzieci przedstawiają, pozostałe oceniają lub proponują inne rozwiązania

·         wysłuchanie opowiadania ”Wakacje Oli” – układanie zakończenia. Wskazywanie, jak należy się zachować, aby bezpiecznie spędzić wakacje.

·         przypomnienie zasad bezpiecznych wakacji, poprzez odpowiedź tak lub nie na zadawane przez nauczyciela pytania

·         rozmowa z ratownikiem medycznym na temat bezpieczeństwa podczas wakacji, przypomnienie numerów alarmowych i znaków informujących o możliwym niebezpieczeństwie, udzielanie pierwszej pomocy

·         Inscenizacja pt. „Wakacje” D. Gellner.

·         układanie puzzli o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze

·         wyszukiwanie ilustracji w czasopismach dziecięcych przedstawiających różne sytuacje na ulicach – rozmowa

·         zabawy ruchowe i piosenki o tematyce dotyczącej bezpieczeństwa

·         zorganizowanie konkursu między przedszkolnego „Bezpieczne wakacje”

·         rozdanie dzieciom opasek odblaskowych

·         „Do kogo zwrócić się o pomoc”- rozmowa kierowana. Rozmowa z dziećmi na temat korzystania z pomocy innych w razie wypadków. Dzieci dopasowują do pojazdów uprzywilejowanych: pracowników, tj. lekarz, strażak, policjant oraz numery alarmowe: 999, 998, 997, 112.

Zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom to podstawowe zadania, które realizujemy przez cały rok. Nie można o nich zapominać również podczas wakacyjnego wypoczynku. Należy dobrze przygotować dzieci do zbliżających się wakacji udzielając im wskazówek i rad, aby zdrowe i szczęśliwe wróciły do przedszkola.

Opracowała: Bożena Kociuba

Bezpieczny Przedszkolak

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wdrażania dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

od Bożena Kociuba

do Bożena Kociuba