"Ekoludki" poznają tradycje Indian

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Stefanowska

Dzieci z Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” w Ełku wybrały się na wycieczkę do miejscowości o śmiesznej nazwie Spytkowo. Na miejscu zostały powitane przez właścicieli obiektu, Muzeum Indian Ameryki Północnej oraz plenerowego modelu Indiańskiej Wioski, ubranych w tradycyjne stroje indiańskie. Pięciolatki z wielkim zainteresowaniem oglądały zgromadzone eksponaty i słuchały historii o życiu, tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki – Indian. Wszystkim najbardziej podobały się pięknie wykonane z orlich piór i kolorowych paciorków pióropusze. Po obejrzeniu strojów i narzędzi używanych przez Indian, dzieci mogły obejrzeć ich domy zwane tipi, a nawet w nich posiedzieć. Ale to nie był koniec atrakcji przygotowanych przez gospodarzy. Pięciolatki mogły bowiem uczestniczyć w tradycyjnych zabawach, jakie umilały czas małym mieszkańcom wioski indiańskiej. Tak więc rzucały skórzanymi woreczkami przez szparę w deskach, kółeczkami z liny na rogi „bizona”, strzelały z łuku, pokonywały tor przeszkód i rywalizowały w wyścigach skórzanych żółwi. Na koniec pobytu odbyło się ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne spożywanie ich w największym z tipi. Zajączki wracały do przedszkola z uśmiechami zadowolenia na twarzach z pobytu w tak niecodziennym miejscu.

E. Stefanowska

od Elżbieta Stefanowska