Grupa "Kubusia Puchatka" na wycieczce w Ogrodzieńcu

Wydarzenie dodał(a) Anna Pederska

Ostatni majowy piątek już od rana zapowiadała się na bardzo udany i aktywny dzień. Pogoda dopisywała i grupa dwudziestu przedszkolaków z naszego przedszkole wyruszyła na wycieczkę do Ogrodzieńca. Pierwszym punktem wyprawy był wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego zamek w Ogrodzieńcu. Co prawda dziś możemy podziwiać jedynie ruiny budowli, jednak i one robią ogromne wrażenie na dzieciach. Osadzona na skale potężna warownia dominuje nad otoczeniem, a jej oglądanie w czasie spaceru przy ruinach to doskonała lekcja historii, oraz okazja do podziwiania panoramy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Po krótkiej przerwie, posileni pysznościami z naszych plecaczków bawiliśmy się w parku Miniatur z przewodnikiem, który opowiadał legendy o zamkach średniowiecznych. Starszaki miały możliwość obejrzeć rekonstrukcje 17 Zamków Jurajskich z okresu ich największej świetności, które zostały odtworzone zgodnie z prawdą historyczną. Duże zainteresowanie małych odkrywców wzbudziły także oglądane repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza: katapultę i trebusz. Dodatkową atrakcją w Parku Miniatur dla przedszkolaków było zakuwanie w średniowieczne dyby, w których uwiecznili się na pamiątkowej fotografii. Następnie udaliśmy się dalej w kierunku Parku Rozrywki, by po chwili dotrzeć do iście bajkowego placu zabaw. Czekało tam  nas mnóstwo atrakcji. Z ochotą starszaki oddały się zabawą na największym w Polsce dmuchanym zamku rycerskim, karuzeli wiedeńskiej, huśtawkach oraz zjeżdżalni . Uśmiechy i zadowolenie nie schodziły z  ich małych twarzyczek. Ostatnim punktem naszej wycieczki był placyk przy urokliwej fontannie, gdzie posililiśmy się po wyczerpującym dniu. Zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia ruszyliśmy z powrotem do Jaworzna. Dzięki tej wycieczce mogliśmy zobaczyć ciekawe miejsca i świetnie się przy tym bawić. Wszelkie zajęcia na świeżym powietrzu, poza walorami natury wzmacniającej, zapobiegawczej mają jeszcze duże znaczenie wychowawczo - higieniczne, przyzwyczajają dzieci do korzystania ze świeżego powietrza, wody, słońca i ruchu, do znoszenia różnych warunków atmosferycznych, do przełamywania własnej niechęci i oporu do początkowo nieprzyjemnych wrażeń związanych z niektórymi zabiegami. W wyniku zabaw na świeżym powietrzu dzieci są wesołe, pełne życia. Z tego też powodu przyzwyczajanie zawodnika, ustroju należy rozpocząć od wczesnego dzieciństwa.

od Anna Pederska

do Anna Pederska