Sprawodanie z projektu "Bezpieczny przedszkolak"

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Molenda

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU
„BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”
ORGANIZOWANY PRZEZ MIESIĘCZNIK „BLIŻEJ PRZEDSZKOLA”

GRUPA WIEKOWA: „JAGÓDKI” I „JABŁUSZKA”  (5-6 LATKI)

WYCHOWAWCA: JOLANTA MOLENDA, ANNA KOLARCZYK

Przedszkolaki z Gumisiowego Przedszkola przez cały czas poznają zasady bezpieczeństwa w różnych obszarach tematycznych. W październiku 2014r dzieci zajmowały się zasadami ruchu  drogowego. Starszaki poznawały znaki drogowe, rozmawiały na temat bezpiecznej drogi do przedszkola oraz o tym, jak należy zachować się na ulicy: chodzenie po chodnikach, przechodzenie przez ulicę w wyznaczonych miejscach. Pod koniec tygodnia wybraliśmy się na pobliskie przejście dla pieszych, by utrwalić zasady przechodzenia przez jezdnię.

W lutym 2015r dzieci poznawały różne urządzenia elektryczne oraz zasady, które obowiązują w czasie korzystania z nich.  Straszaki zostały zapoznane z wyglądem znaku ostrzegawczego „Uwaga prąd!” oraz zasadami bezpiecznego obchodzenia się z prądem m.in.: nie dotykamy mokrymi rękami urządzeń elektrycznych, nie wyciągamy  wtyczki z gniazdka ciągnąc za sznur, nie wylewamy wody na urządzenia elektryczne, nie bawimy się w pobliżu słupów elektrycznych, nie zbliżamy się do zerwanych przewodów elektrycznych, nie używamy urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.

W maju, w ciągu całego tygodnia zajęć, nauczycielki realizowały z dziećmi zagadnienia związane ze strażakiem i jego pracą. Zajęcia zaczęliśmy od rozmowy na temat tego kim jest strażak oraz co jest mu potrzebne w pracy. Dzieci oglądały prezentację multimedialną, która przedstawiała strażaka w różnych sytuacjach: jak gasi pożar, ratuje ludzi z wypadków, pomaga podczas klęsk żywiołowych, pomaga zwierzętom oraz prowadzi zajęcia z dziećmi.

Dzieci uczestniczyły w rozmowie „Jak zachować się w czasie pożaru”, a także zostały zapoznane ze znakami ewakuacyjnymi znajdującymi się w przedszkolu.

Przedszkolaki brały udział w zaaranżowanej scence podczas której dziecko dzwoni do „dyspozytora”- nauczycielki i odpowiada na zadane mu pytania. W następnych dniach starszaki zamienili się w strażaków i brali udział w mini zawodach strażackich: „Zwijanie węża na czas”, „Napełnianie słoika wodą z pomocą łyżki”, „Na interwencję - ubieranie się na czas”. Na zakończenie zawodów oczywiście nie mogło zabraknąć wręczania medali „Przedszkolaka-strażaka”. W ostatnim dniu przedszkolaki wybrały się na wycieczkę pieszą do pobliskiej remizy Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich, gdzie miały okazję zobaczyć prawdziwy wóz strażacki i porozmawiać z prawdziwymi strażakami o ich ciężkiej pracy.

Bezpieczny Przedszkolak

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wdrażania dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

od Jolanta Molenda

do Jolanta Molenda