Bezpieczne przedszkolaki, to z "11" dzieciaki

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

"BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI, TO Z 11 DZIECIAKI” – czyli o tym, jak świętowano II Ogólnopolskie Dni Bezpiecznego Przedszkola w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.

Tegoroczne obchody Dni Bezpiecznego Przedszkola zorganizowane były w ramach realizowanego w naszej placówce programu zajęć dodatkowych
pt. „Bezpieczny przedszkolak – mądry przedszkolak, czyli o tym, jak zachować się w różnych życiowych sytuacjach” pod hasłem „Bezpieczne przedszkolaki, to z 11 dzieciaki”, które zostało umieszczone na tematycznym plakacie.
Celem Dni Bezpiecznego Przedszkola było propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia połączonego ze wspólnym ogólnopolskim, ale równocześnie lokalnym zaprezentowaniem wartości, które przyświecają przedszkolakom dbającym o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.
Do wspólnego świętowania w bieżącym roku szkolnym zaproszono strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach, gdzie wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w dniach 11. 05. – 14. 05. 2015 r. w zajęciach edukacyjnych.
W wyżej wymienionym tygodniu dzieci przypomniały sobie ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach. Natomiast ukoronowaniem, a zarazem finałem tygodnia był udział przedszkolaków w dniu 14. 05. 2015 r. w próbnym alarmie przeciwpożarowym połączonym z ewakuacją dzieci i pracowników z przedszkola według przyjętych zasad bezpieczeństwa na wypadek pożaru.
Z kolei w trakcie zajęć ze strażakami, do których dzieci udały się w uroczystym przemarszu ulicami miasta (jedno z naszych dzieci było przebrane za strażaka), przedszkolaki dowiedziały się: jakie zadania pełni dyspozytor i jak wygląda przyjmowanie zgłoszenia, a także jakie informacje należy podać, kiedy wzywamy straż pożarną, wzięły udział w pokazowym alarmie pożarowym, obejrzały wozy strażackie i ich wyposażenie, mogły polać wodą wężem strażackim, sprawdzały swoje siły przed wentylatorem służącym do oddymiania pomieszczeń oraz sprawność fizyczną na przygotowanym torze przeszkód. Przedszkolaki dowiedziały się także, co należy zrobić, aby zostać strażakiem, a na zakończenie spotkania każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie w remizie.
Mamy nadzieję, że zarówno uroczyste świętowania, jak i codzienne proste czynności i zabawy, uwrażliwią dzieci na zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa oraz przyczynią się do zwiększenia świadomości dotyczącej odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci wśród ich rodziców.

Bezpieczny Przedszkolak

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wdrażania dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko