Tydzień dla Ziemi

Wydarzenie dodał(a) Patrycja Makowska

Międzynarodowy Dzień Ziemi, jak co roku obchodziliśmy 22 kwietnia, kiedy występuje zjawisko równonocy wiosennej czyli na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Był to czas podejmowania różnorodnych inicjatyw mających na celu ukazanie naszej codziennej więzi z otaczającym nas środowiskiem naturalnym oraz okazja zainteresowania się obecnym jego stanem. Również nasze przedszkole dołączyło do akcji „Tydzień dla Ziemi” i podjęło działalność na rzecz ochrony środowiska.  Na terenie przedszkola odbyło się wiele ciekawych zajęć, w których przedszkolaki bardzo chętnie brały udział. Wiele prac plastycznych powstało, m.in. „Kula Ziemska” wykonana z piłeczki do tenisa ziemnego, kilka grup założyło ogródki w swoich salach, a rozmów i quizów na temat ekologii było naprawdę wiele. Bardzo miło było nam w dniu 17.04.2015r. ponownie gościć w naszym przedszkolu Panią botanik Jolantę Bulak, pracownika Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, która w ciekawy sposób przekazała naszym przedszkolakom z grupy 4 i 5 latków, wiedzę na temat pierwszych oznak wiosny. Dzieci dowiedziały się które zwierzęta zwiastują  wiosnę  i co się z nimi dzieje (np. zmiana futerka na jaśniejszy kolor ), jakie pierwsze wiosenne kwiaty cieszą nasze oko, dlaczego przebiśniegi mają tak ciekawą nazwę, czy „bazie kotki” to kwiaty, kto gości na wiosnę w ptasim świecie, czym żywi się czapla, dlaczego jeżyki nigdy nie lądują na ziemi, jak pomóc pisklętom znajdującym się poza gniazdem, czym grozi dotykanie przez człowieka młodych zwierząt i wiele innych ciekawych zagadnień, na które uzyskaliśmy odpowiedź w trakcie pokazu slajdów. Dzieci poznały również wygląd i odgłosy niektórych pierwszych oznak wiosny, które miał za zadanie rozpoznać. Quiz głosów wiosny pozwolił dzieciom wielozmysłowo poznać świat przyrody. Dzieci 5 –letnie z naszego przedszkola wykonały także okolicznościowy plakat „Ratujmy Ziemię zbierajmy baterie”, który miał na celu utrwalić właściwe zachowania na temat postępowania ze zużytymi bateriami. Oprócz pracy plastycznej przedszkolaki miały również okazję same wrzucić wszystkie baterie do właściwego pojemnika.  W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na temat związany z tegorocznym hasłem obchodów z „Energią zmieńmy źródła”.  Wszystkie dzieci brały udział w sprzątaniu naszego przedszkolnego ogrodu,  a starsze grupy 5 i 6 latki sadziły nowe krzaki i drzewa. Przedszkolaki miały za zadanie przygotować teren dla nowych drzew i krzewów, zasadzić je oraz zadbać o właściwe warunki ich wzrostu, m. in. pamiętać o ich systematycznym podlewaniu . Bardzo spodobały się zajęcia ogrodnicze naszym przedszkolakom, które później z dużym przejęciem opowiadały o swoim odpowiedzialnym zadaniu sadzenia roślin  w ogrodzie jak i w ogródkach założonych w kilku salach. Uwieńczeniem Dnia Ziemi był bieg wokół terenu ogrodu przedszkolnego, w którym brały udział wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami. Wspólny bieg był symbolem obrony Naszej Ziemi.

Tydzień dla Ziemi miał nam uzmysłowić, że musimy dbać o ekologię i przyszłość naszej planety nie tylko jeden dzień w roku, ale każdego dnia, każdy z nas.

Ivana Żoleska, Danuta Wątroba

Mały Przyrodnik

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania dla poszanowania roślin i zwierząt.

od Patrycja Makowska

do Patrycja Makowska