Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Wszyscy jesteśmy Polakami, choć różnie się ubieramy


Wydarzenie dodał(a) Justyna Stefaniak
ponad 9 lat temu, wyświetleń 1804


Wpis został sprawdzony przez moderatora

W środę 29.04 w trakcie tygodnia „Polska - moja ojczyzna”, który przygotowywał nas do obchodów Rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, Święta Flagi oraz Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja postanowiłam zapoznać dzieci z jedną z wizytówek naszego kraju -strojami ludowymi. Są piękne, barwne, starannie dopracowane w najdrobniejszym szczególe, a ich wygląd uzależniony był od regionu z którego pochodził. Sto lat temu podchodzono do nich z ogromnym szacunkiem, a ubierane były wyłącznie na wyjątkowe okazje. Z roku na rok coraz trudniej spotkać kogoś, kto posiadałby taki strój, a eksponaty można zobaczyć jedynie w muzeum.
Postanowiłam sama odświezyć i pogłębić swoją wiedzę w tym zagadnieniu podczas przygotowywania się do tych zajęć, a bardzo pomocna okazała się strona http://www.polalech.pl/ , na którą natknęłam się przypadkowo, przeglądając strony w internecie.
Zajęcia rozpoczęłam od prezentacji multimedialnej, w której zawarłam zdjęcia różnych strojów ludowych, dokładny ich opis oraz zaznaczony na mapie region Polski, z którego pochodzą. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem kolorów, wielości i różnorodności. Zarazem śmieszyły nowe nazwy takie jak wiksówki (czarne pantofelki w kobiecym stroju kaszubskim), portki (spodnie w cienkie czerwone/ różowe pionowe prążki w męskim stroju krakowskim), czy czółko (nakrycie głowy w kobiecym stroju kurpiowskim).
Wśród dziewczynek największe wrażenie wzbudził żywiecki kobiecy strój ludowy, który przypominał swoim wyglądem suknię ślubną. U chłopców podziw wywołał męski strój krakowski- głównie krakuska oraz podhalański- tu przede wszystkim cucha i szeroki pas.
Po prezentacji nadszedł czas na zabawę w małych projektantów- każdy Promyczek miał okazję ubrać Lecha i Polę. To zadanie bardzo spodobało się czterolatkom, ponieważ samemu można było wybrać i zaprojektować strój dla swojego bohatera- co jednak najważniejsze ćwiczyliśmy swoją pamięć i nazwy strojów.
Doskonałą zabawą, w trakcie której ćwiczyliśmy pamięć, spostrzegawczość i koncentrację, były memory. Pod kartonikami ukryte były pary poznanych wcześniej strojów ludowych. Dzieci z entuzjazmem odkrywały kolejny kartonik, a tym, którym udało się odkryć parę tych samych obrazków rozbrzmiewały gromkie brawa.
Na zakończenie zajęć przypomniałam Promyczkom, że każdy z nas ubiera się inaczej- zakładamy koszule, t- shirty, spodnie, spódnice, sukienki, eleganckie, dresowe, jedno- lub wielokolorowe. Strój i styl najczęściej wynika z naszego statusu społecznego, kultury w jakiej zostaliśmy wychowani oraz zamożności, ale zawsze powinniśmy być tolerancyjni wobec siebie i nigdy nie należy wyśmiewać się ze sposobu ubierania innych.

Mały Patriota

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Justyna Stefaniak



Wyślij wiadomość
do Justyna Stefaniak

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Justyna Stefaniak

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się