W zielone gramy i Ziemię sprzątamy

Wydarzenie dodał(a) Justyna Stefaniak

„My chcemy grać w zielone
I chcemy by za domem rosło drzewo
I żeby ptak śpiewał!(…)”
„My chcemy grać w zielone”

M. Jeżowska

Dzień Ziemi, zwany także Międzynarodowym Dniem Ziemi to organizowanie przeróżnych akcji, mających na celu promowanie postaw ekologicznych pośród ludzi. W myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” ważne jest, by już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach proekologiczne zachowania. Dlatego w naszym przedszkolu prowadzimy zajęcia, podczas których maluchy dowiadują się,  że troska o naszą planetę nie jest ani trudna, ani kosztowna.
W tym roku 22.04. przebiegł pod hasłem „Ziemię kochamy więc ją sprzątamy”.
Rano, kiedy Promyczki weszły do swojej sali, ich oczom ukazało się ogromne wysypisko śmieci, a wśród porozrzucanych wszędzie butelek, papierów, torebek, puszek po napojach można było dostrzec wielki plakat zasmuconej Ziemi - nie był to przyjemny widok. Dzieci pytały, kto tak nabałaganił i czemu nasza planeta jest taka zmartwiona? Był to wstęp do zajęć, które miały na celu rozpalić w naszych maluchach potrzebę ekologicznego stylu życia.
Zasiedliśmy na niewielkim skrawku nie zaśmieconego dywanu, a następnie zapoznałam dzieci z Jurkiem - bohaterem wiersza L. Szołdry („Sznurek Jurka”) i jego historią. Promyczki od razu skrytykowały postępowanie chłopca i jego kolegów oraz zrozumiały, że śmieci w naszej sali, to te same, które rzucamy gdzie popadnie w trakcie spaceru, zabawy na placu zabaw, czy pod stolik w przedszkolu.
Dzieci bardzo chciały, by Ziemia znów była szczęśliwa i obiecały, że od tej pory będą wyrzucać odpady tam, gdzie jest ich miejsce, czyli do kosza. Poprosiłam je zatem, aby rozejrzały się dookoła bardzo uważnie- pośród śmieci wystawały cztery makiety koszów na śmieci (każdy w innym kolorze). Promyczki szybko je dostrzegły i dopytywały, co oznaczają te kolory i po co właściwie kosze są kolorowe?
Rzecz jasna- w udzieleniu wyjaśnień posłużyły mi przyniesione śmieci. Razem próbowaliśmy ustalić z czego został stworzony konkretny przedmiot, a następnie pogrupowaliśmy je na cztery mini- wysypiska- plastikowe szklane, metalowe i papierowe. Następnie maluchy podzieliły się na cztery drużyny, a każda z nich za pomocą dużych kloców zbudowała „pojemnik” w wybranym przez siebie kolorze, do których przymocowaliśmy makiety koszy. W ten sposób poznaliśmy żółtego Plastikowego Łasucha, niebieskiego Kuferka Papierka, czerwonego Zjadka Złomu oraz zielonego Połykacza Szkła.
W mgnieniu oka z dywanu zniknęły wszystkie niepotrzebne już rzeczy, a Promyczków nie trzeba było namawiać, by celem naszego codziennego spaceru po osiedlu, na którym znajduje się nasze przedszkole było wielkie sprzątanie.
Kiedy wróciliśmy z wielkimi workami śmieci i weszliśmy z powrotem do naszej sali, Ziemia nie była już taka smutna. Na plakacie, który zagościł na naszej tablicy, planeta była uśmiechnięta, a w zamian za pomoc zaprosiła nas do wspólnej gry http://www.krainakiko.pl/umiejetnosci/smieci. , która z pewnością usystematyzuje dzieciom wiedzę na temat segregacji odpadów.

Mały Przyrodnik

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania dla poszanowania roślin i zwierząt.

od Justyna Stefaniak

do Justyna Stefaniak