Pierwszy dziecięcy Festiwal w Bukownie

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Szkop

Na początku roku szkolnego 2006/2007 zrodził się pomysł zorganizowania przeglądu twórczości artystycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym z racji otwarcia nowej sali widowiskowej MOK w Bukownie oraz braku w okolicy tego typu na większą skalę prezentacji osiągnięć i umiejętności najmłodszych. Pierwszy dziecięcy Festiwal przyjął nazwę I Powiatowego Festiwalu Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków. Organizacji tej imprezy w terminie od 9-11. V. 2007 r. podjął się Miejski Ośrodek Kultury wraz z Miejskim Przedszkolem w Bukownie. Z ramienia MOK organizacją Festiwalu zajęli się instruktorzy: Teresa Kosno, Barbara Pater, zaś z Miejskiego Przedszkola w Bukownie nauczycielki: Małgorzata Szkop, Ewa Półtorak, Teresa Mynarczyk. Ideą przewodnią Festiwalu był obchodzony w roku 2007 ,,Rok Misia"Z tego względu uczestnicy Festiwalu konkurowali o nagrody ,,pluszowego misia"Festiwal obejmował trzy formy: Konkurs Plastyczny, Piosenki i Tańca. Honorowy patronat osobowy sprawowali: Starosta Powiatowy Gminy Olkusz oraz Burmistrz Miasta Bukowno. Patronat medialny objęli: ,,Gazeta Krakowska”, ,,Przegląd Olkuski”, ,,Głos Bukowna” oraz Olkuski Portal Internetowy www.olkusz.pl

Projekt Festiwalu korespondował z wizją naszego przedszkola, ukierunkowaną na rozwój uzdolnień artystycznych dzieci na drodze różnych form ich twórczej aktywności. Realizując założenia wizji, misji i zadań rocznego planu pracy przedszkola zakładamy rozwój dzieci w sferze sztuki plastycznej, wokalnej, plastycznej, teatralnej; kształcenie wrażliwości estetycznej i stymulowanie wszechstronnego rozwoju wychowanków. Dla nas - nauczycieli I Powiatowy Festiwal Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków stał się formą realizacji przyjętych przez placówkę priorytetowych celów.

Pierwsze informacje o Festiwalu ukazały się już 20. II. br. na łamach prasy lokalnej i stronie internetowej miasta Bukowna oraz zostały rozesłane do przedszkoli powiatu olkuskiego. Dnia 13. IV. br. upłynął termin zgłoszeń uczestników Festiwalu. W pierwszej kolejności rozstrzygnięto Konkurs Plastyczny n/t ,,Moja ulubiona zabawka”, na który wpłynęło 81 prac. Jury w dniu 24. IV. br. wyłoniło laureatów konkursu w czterech kategoriach wiekowych. Dnia 9. V. br. nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego wraz z otwarciem wystawy prac, czynnej dla zwiedzających w Centrum Kultury w Bukownie do dnia 1. VI. br. Następnym etapem odbywającego się Festiwalu były przesłuchania 34 solistów zgłoszonych do Konkursu Piosenki n/t ,,W świecie zabawek"Jury dokonało oceny prezentacji i wybrało po trzech laureatów w czterech kategoriach wiekowych. W dniu 11. V. br. odbyły się eliminacje Konkursu Tańca Dowolnego, do którego zostało zgłoszonych 12 zespołów tanecznych. Konkursowe Jury wyróżniło Laureatów Konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4-latki oraz 5-6-latki w tańcu ludowym i freestyle. Kolejny raz gratulujemy wygranych wszystkim Laureatom i życzymy im dalszych sukcesów.

Dnia 1. VI. br. odbyła się uroczysta Gala Finałowa I Powiatowego Festiwalu Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków ,,O pluszowego misia” Bukowno 2007, na którą zaproszeni zostali wszyscy Laureaci Konkursów wraz z opiekunami, Władze Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Urzędu Miasta w Bukownie, Sponsorzy, Jurorzy. Obecni byli również rodzice dzieci. Podczas Gali nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów finalistom Konkursów: Plastycznego, Piosenki, Tanecznego organizowanych w ramach Festiwalu oraz występ Laureatów I miejsc Konkursu Piosenki i Tańca. Zostały również wręczone listy gratulacyjne Sponsorom i pisemne podziękowania Jurorom.

Finał Festiwalu został połączony z obchodami Dnia Dziecka, w związku z czym przygotowano dla milusińskich liczne niespodzianki w postaci słodyczy, misiowego miodku pitnego i małego ,,co nieco”, którym był wafelek w kształcie plastra miodu. W przerwie Gali dzieci uczestniczyły w zabawie tanecznej przy piosenkach o misiach. Każdy mały uczestnik otrzymał także pamiątkowy festiwalowy daszek przeciwsłoneczny. Tak jak na eliminacjach konkursowych i tym razem towarzyszył nam festiwalowy Hymn, którym była piosenka pt.: ,,Pokochaj pluszowego misia”, gromko śpiewana przez wszystkich uczestników. Na zakończenie uroczystego Finału czekała na dzieci atrakcja w postaci spektaklu teatralnego pt.: ,,Kot  w butach” w wykonaniu artystów Agencji Artystycznej ,,Art-Re” z Krakowa.

Zorganizowanie tak znaczącej i masowej imprezy kulturalno-artystycznej nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc sponsorów - fundatorów nagród, upominków, poczęstunku, atrakcji, dekoracji, którym w tym miejscu gorąco jeszcze raz dziękujemy w imieniu własnym, pozostałych organizatorów oraz dzieci.

Reasumując w I Powiatowym Festiwalu Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków ,,O pluszowego misia” wzięło udział łącznie 9 placówek oświatowych powiatu olkuskiego  z miejscowości: Bukowno, Podlipie, Olkusz, Bydlin, Wolbrom, Klucze, Witeradów. Festiwal spełnił ogromne znaczenie w rozwijaniu twórczości dziecięcej oraz promowaniu młodych talentów plastycznych, wokalnych i tanecznych. Wpłynął również na zintegrowanie środowisk kulturalno-oświatowych powiatu olkuskiego i ukazał efekty edukacji artystycznej przedszkoli, które wzięły w nim udział. Należy podkreślić, że wszystkim eliminacjom konkursowym oraz występom laureatów towarzyszyło wielkie zaangażowanie dzieci i ich instruktorów. Eliminacje konkursowe okazały się pięknym widowiskiem dostarczającym nauczycielom cennych doświadczeń, a wszystkim widzom miłych i bogatych przeżyć artystycznych Festiwal przyniósł organizatorom pełną satysfakcję z realizacji tak poważnego przedsięwzięcia, w związku z czym mamy nadzieję, że kolejna edycja odbędzie się już w przyszłym roku szkolnym.

od Małgorzata Szkop

do Małgorzata Szkop