Projekt Poszukiwacze Przygód - Mały Przyrodnik

Wydarzenie dodał(a) Dorota Przybyła

Dzieci z oddziału przedszkolnego „Mały Miś” w Szkole Podstawowej w Przecławiu w marcu uczestniczyły w zajęciach „Mały Przyrodnik” w ramach bliżejprzedszkolnego projektu edukacyjnego „Poszukiwacze Przygód”.  W pierwszym tygodniu marca oczekując na wiosnę przedszkolaki przyniosły do przedszkola gałązki wierzbowe, brzozowe i leszczynowe. Dzieci je oglądały, dotykały, określały kolor, porównywały wielkości, mówiły o swoich odczuciach, wrażeniach dotykowych. Na koniec zabawy dzieci wstawiły gałązki z baziami do wazonu z wodą i odłożyły do kącika przyrody. Dzieci oglądały codziennie gałązki w kąciku przyrody i wypowiadały się na temat zmian, jakie zaobserwowały. Najwięcej sensacji było podczas otrzepywania na kartkę papieru pyłu z wierzbowych kotków.
W drugim tygodniu marca maluchy poznawały zielone zioła. Wspaniały zapach naszych ziół roznosił się po całej szkole. Dzieci oglądały, porównywały wygląd z uwzględnieniem różnic i podobieństw, dotykały, wąchały i oczywiście podlewały. Cały tydzień przedszkolaki już od rana popisywały się rodzicom i między sobą swoją znajomością ziół. Rozcieranie i wąchanie sprawiało wiele przyjemności.
W trzecim tygodniu dzieci zakładały mały doniczkowy ogródek. Najpierw ustaliły, co jest im potrzebne, potem, co kolejno trzeba zrobić, a następnie przystąpiły do działania. Z radością i zapałem posadziły w skrzynce cebulę dymkę, fasolę i groch. Wykonały informacyjne obrazki do oznakowania wysianych roślin. Mali ogrodnicy codziennie przez lupę obserwowali ziemię w skrzynce. Pierwszy pojawił się maleńki szczypiorek, dwa dni później wykiełkował groch.
W ostatnim tygodniu marca dzieci na małych talerzykach wysiały rzeżuchę. Już na trzeci dzień mogły próbować jak smakują jej kiełki. No i oczywiście jak zawsze pierwszy na ochotnika był Franciszek. Barwnie opisał nam zapach i smak rzeżuchy, aż inne dzieci miały ochotę próbować. Kącik przyrody to wyjątkowe miejsce w naszej sali.

Mały Przyrodnik

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania dla poszanowania roślin i zwierząt.

od Dorota Przybyła

do Dorota Przybyła