Mały Przyrodnik

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Molenda

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU
„MAŁY PRZYRODNIK”
ORGANIZOWANEGO PRZEZ MIESIĘCZNIK „BLIŻEJ PRZEDSZKOLA”

PRZEDSZKOLE:  Gumisiowe Przedszkole

ul. Ks. Jana Kapicy 2

41 – 103 Siemianowice Śląskie

GRUPA WIEKOWA: „JAGÓDKI” 6 - latki

WYCHOWAWCA: JOLANTA MOLENDA

Projekt został zrealizowany w marcu 2015 r. w najstarszej grupie wiekowej (5-6 – latków) uczęszczającej do Gumisiowego Przedszkola mieszczącego się w Siemianiowicach Śląskich.
W marcu, ciągu całego tygodnia zajęć, Nauczyciel realizował z dziećmi zagadnienia związane z wiosną. Dzieci malowały portret Pani Wiosny, rozwiązywały zagadki słowne związane z tematem przewodnim, nauczyły się piosenki pt. „Wkrótce wiosna”. Ponadto dzieci zamienił się w TROPICIELI PRZYRODY – codziennie chodziły (i nadal chodzą) na spacery w okolicy przedszkola. Obserwowały i poszukiwały wiosny w najbliższym otoczeniu. Zwracały uwagę na budzenie się roślin do życia: kiełkowanie, pojawianie się pąków i liści (przedszkolaki dokładnie oglądały znalezione pączki, liście, pierwsze wiosenne kwiaty za pomocą szkieł powiększających), starały się dostrzec zmiany w zachowaniu zwierząt np. słuchały świergotu ptaków, poszukiwały biedronek i motyli. Dzieci dodatkowo rozmawiały o ptakach powracających wiosną do Polski. Nauczyły się rozpoznawać i nazywać ptaki tj. kukułka, żuraw, bocian, jaskółka itp.
Ponadto dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju działaniach stymulujących ich rozwój. Przykładem takich oddziaływań mogą być: zabawa słuchowa pt. „Wiosenne nastroje” (której celem jest rozwijanie percepcji słuchowej, uwrażliwianie na zmiany nastroju w muzyce oraz rozróżnianie słuchem dur i moll) oraz zajęcia plastyczne pt. „Na łące” (których celem było wzbogacenie wiedzy rzeczowej dzieci, ich sprawności percepcyjnej oraz rozwijanie ekspresji twórczej. Dzieci wykonały prace plastyczną tłustą pastelą na przygotowanym podkładzie z kolorowych bibuł).
Dodatkowo w sali powstał „KĄCIK TROPICIELA PRZYRODY”, w którym dzieci umieszczają różne naturalne okazy przyrodnicze np. krokusy, hiacynty, tulipany, pączki drzew, gałązki forsycji itp. oraz obserwują ich rozwój. W „Kąciku Tropiciela” przedszkolaki umieściły ostatnio własnoręcznie zasadzone nasiona rzeżuchy. Wspólnie z Nauczycielem ustaliły zasady dbania o rzeżuchę
w następnych dniach. Określiły warunki niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin. Wspólnie wybrały dyżurnych, którzy będą odpowiedzialni za pielęgnowanie i podlewanie roślin w naszym kąciku.
Mali poszukiwacze założyli także „NOTESY TROPICIELI”, w których będziemy umieszczać znalezione okazy, wklejać zdjęcia lub rysować to co zapamiętaliśmy z naszych eskapad.

Mały Przyrodnik

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania dla poszanowania roślin i zwierząt.

od Jolanta Molenda

do Jolanta Molenda