20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka

Wydarzenie dodał(a) Irena Michalik

Dzieci mają swoje prawa, a dorośli są zobowiązani tych praw przestrzegać – przybliżenie tego było celem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Przedszkolu Nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Nowym Sączu. 20 listopada, kiedy zorganizowano obchody, to nieprzypadkowa data. Dzień ten został uchwalony przez Sejm Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Co więcej przypada wtedy rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – podstawowego dokumentu dla międzynarodowej ochrony praw człowieka. Jak najmłodsi zaangażowali się w świętowanie tak ważnego dla nich dnia? Przygotowali wiersze, tańce i piosenki. Układali też puzzle i rozmawiali o swoich prawach. Nauczyciele natomiast czytali im wiersze i opowiadania na ten temat. Ma to związek z tym, że przedszkole od kilku lat realizuje ogólnopolską kampanię Cała Polska Czyta Dzieciom, w ramach której rodzice i przedstawiciele środowiska lokalnego czytają utwory literatury dziecięcej w grupie swojego dziecka. Gościem wydarzenia była Rzecznik Praw Dziecka – Barbara Kalisz, która przygotowała dla każdego słodki upominek. Działa ona przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Nowym Sączu i od kilku lat współpracuje z przedszkolem stojąc na straży przestrzegania i upowszechniania praw dziecka.

Irena Fiut

od Irena Michalik