Mama z Tatą, jasna sprawa, to zdrowej rodziny podstawa

Wydarzenie dodał(a) Urszula Nowak

Już po raz kolejny w naszej placówce realizujemy opracowany przez nas program pod tytułem: „Mama z Tatą – jasna sprawa, to zdrowej rodziny podstawa” – program profilaktyczny zagrożeń współczesnej rodziny. Mottem naszego działania są słowa naszego wspaniałego rodaka - Karola Wojtyły:

„Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę! jest zatem rzeczą nieodzowną i naglącą, aby każdy człowiek dobrej woli zaangażował się w sprawę ratowania i popierania wartości i potrzeb rodziny”

Jan Paweł II

Głównym założeniem do utworzenia tego programu było pomóc rodzinie w pozytywnym kształtowaniu postaw moralnych swoich dzieci oraz zrozumienie przez rodziców jak ważną misję mają do spełnienia, gdyż rodzice są odpowiedzialni za jakość życia rodzinnego a tym samym za jakość wychowania swoich dzieci. To właśnie rodzice mają prawo, ale i obowiązek być pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich pociech,  dlatego szczególnie istotny w wychowaniu młodych pokoleń jest przykład osobisty rodziców.

Celem nadrzędnym programu jest:

• przywrócenie odpowiedniej rangi wykrzywionym przez współczesny świat wartościom moralnymwychowanie społeczeństwa opartego na wartościach moralnych
  • kształtowanie postaw prorodzinnych dzieci poprzez wzmacnianie autorytetu rodziców oraz umacnianie więzi emocjonalnych z rodziną,
  • przeciwdziałanie wszelkim zagrożeniom, uzależnieniom negatywnie wpływających na funkcjonowanie współczesnej rodziny (alkohol, palenie papierosów, przemoc fizyczna i psychiczna, mass media)
  • doskonalenie umiejętności wychowawczych rodziców w dziedzinie wychowania prorodzinnego
  • wychowanie mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka

Cele szczegółowe wynikające z celu nadrzędnego:

• kształtowanie pojęć związanych z przestrzeganiem zasad moralnych (szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, optymizm, sprawiedliwość, solidarność, przyjaźń, piękno, mądrość)
  • kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku dla najbliższych członków rodziny
  • stosowanie wzorców pozytywnych zachowań nabytych w przedszkolu w sytuacjach z życia codziennego
  • współdziałanie z rodzicami w zakresie kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach itp.
  • budzenie zainteresowań dotyczących historii i przemian zachodzących w życiu rodziny
  • promowanie zdrowego stylu życia bez nałogów i uzależnień
  • kreowanie wzorców spędzania wolnego czasu wspólnie z rodzicami (różnych form aktywności fizycznej i psychicznej)
  • wytworzenie w świadomości dzieci właściwych postaw i nastawień do papierosów, alkoholu i narkotyków
  • kształtowanie właściwych nastawień do picia alkoholu i postaw wobec pijących i nadużywających alkoholu (także wobec członków rodzin)
  • kształcenie umiejętności rozpoznawania emocji towarzyszących zachowaniom agresywnym. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własną i cudzą agresją
  • uczenie krytycznego stosunku do mediów(reklamy, agresywne dobranocki).
  • uczenie rozsądnego korzystania z komputera

No ale już dość teorii – teraz praktyka.

Warto podkreślić że realizacja tego programu wzmacnia więzi rodzinne i przedszkolne. Zawiązują się przyjaźnie między rodzinami, rodzicami którzy wcześniej , (mimo że Koniecpol nie jest dużym miastem) się nie znali. Podczas spotkań , uroczystości i zajęć otwartych rodzice ujawniają, odkrywają swoje talenty(tak było z mama Amelki i Natalki), które my później „wykorzystujemy” do realizacji swoich pomysłów. Dodam też, że dzieci są dumne z obecności rodziców w przedszkolu, a to mobilizuje je do jeszcze lepszej pracy nad rozwijaniem swoich talentów, umiejętności. Nadmienię, że w ramach realizacji naszego programu odwiedzili nas i zarażali nas swoimi pasjami: rzeźbiarz (tata Kasi), pszczelarz (wujek Dominika), artysta- cukiernik ( mama Amelki i Natalki), strażak ze swoja ekipą ( tata Miłosza) i wiele, wiele  innych o których w tym momencie nie pamiętam. Polecam jako pomysł do pracy wszystkim moim koleżankom po fachu, dla których wartości rodzinnych więzi są tak samo ważne jak dla mnie.

od Urszula Nowak

do Urszula Nowak