Akademia Odzyskania Niepodległości

Wydarzenie dodał(a) Beata Nowak

Dnia 7 listopada odbyła się w Przedszkolu nr 17 w Elblągu akademia upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę. Przedszkole odwiedziła Pani Inspektor Ewa Tomczyńska z Departamentu Edukacji w Elblągu i rzecznik prasowy 16 PDZ, major Zbigniew Tuszyński, razem ze swoimi uczniami z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Organizacją akademii zajęła się grupa Biedronek wspomagana przez grupę Motylków i Żuczków za przewodnictwem Pani Anny Puchalskiej. Major opowiadał o wojsku i wszczepiał w dzieci poczucie patriotyzmu, a także opowiadał o misjach i o tym, jak ważne jest wspominanie swojej ojczyzny, również za granicą. Dzieci chętnie i z zainteresowaniem wysłuchały słów tego specjalnego gościa, a potem, razem z majorem, odśpiewały polski hymn oraz zaprezentowały inne patriotyczne pieśni i wiersze. Na koniec miało miejsce wykonanie piosenki o Elblągu. Poza majorem wypowiadali się również uczniowie ZSTI, wspominając o tym, jak przebiega ich nauka i jak sobie z nią radzą. Major zaprosił wszystkie dzieci na drzwi otwarte jednostki wojskowej i wręczył prezenty w postaci dwóch książek o tematyce wojskowej.
Godzinna uroczystość z pewnością przybliżyła przedszkolakom poczucie patriotyzmu i pozwoliła im się nieco zapoznać z meandrami służby wojskowej, co ułatwiły opowieści majora i jego uczniów. Odzyskanie niepodległości i powrót na mapę świata po latach zaborów jest wydarzeniem bezprecedensowym i z pewnością warto o nim przypominać już od najmłodszych lat, co też czynimy.

Opracowała Beata Nowak

od Beata Nowak