"Funny Halloween" - scenariusz zabaw polsko-angielskich z udziałem Rodziców

Prywatne Przedszkole i Żłobek "Pod Muchomorkiem", Toruń
Prowadzące: mgr Beata Tarczewska, mgr Aneta Dybowska

Cele:

• poznanie i utrwalenie słownictwa oraz piosenek związanych z Halloween,

• budowanie motywacji dziecka do nauki języka,

• integracja zagadnień podejmowanych na języku angielskim z realizowanymi w tym samym czasie na pozostałych zajęciach,

• wprowadzanie dzieci w świat fantazji,

• rozwijanie współpracy i współzawodnictwa,

• integracja społeczności przedszkolnej i rodziców,

• wytworzenie radosnej atmosfery.

Metody: • pedagogika zabawy
Pomoce: • dekoracja sali: dynie, duszki, nietoperze, czarne koty, lampiony, • balony w kolorach pomarańczowym i czarnym, • miotły, papier toaletowy, piłki, cukierki, • nagrania CD z piosenkami do tańca, • przebrania czarownic.

Przebieg: Grupy młodsze (3, 4 latki)
1. Przywitanie zebranych „stworów”.
2. „Pokaz mody Halloween” - dzieci idą w rytmie muzyki za prowadzącą przez środek dywanu i prezentują swoje stroje.
3. Zabawa muzyczna z piosenką "Hello my Friends". Przywitanie halloweenowych postaci (hello song introducing halloween characters : witches, ghosts, cowboys, pirates, monsters, spiders, bats).; utrwalenie słownictwa ( "Im so happy to see you" ,"Lets go trick-or-treating", "Hello").
4. Zabawa z miotłą: Dzieci stoją w kole, w rytm muzyki przekazują sobie miotłę z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie dziecko, u którego pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła i wykonuje taniec z miotłą przy muzyce.
5. Zabawa muzyczna z piosenką "Knock, knock trick or treat" . Wcielanie się w postaci halloweenowe (ghost, cowboy, witch, monster, ballerina, pirate), naśladowanie gestów/ruchów stworków.
6. Zawody dla dzieci i rodziców. 1 konkurencja „Przejście przez bagno”. Zadaniem rodziców jest pokonać określoną trasę stawiając stopy tylko na kartki formatu A4. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie i zrobić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Rodzic, który postawił nogę na podłodze poza kartką musi powtórzyć zadanie od początku. 2 konkurencja „Toczenie piłki”. Dzieci toczą piłkę do dyni. Po wykonaniu zadania biegną do rodziców. Wygrywa ta drużyna (rodzic i dziecko), która najszybciej prawidłowo wykona swoje zadania.
7. Zabawa muzyczna z piosenką " Go away" z udziałem rodziców (telling scary creatures to GO AWAY!). Rodzice zakładają na głowę opaski stworków (monster, witch, black cat, ghost). Dzieci przeganiają potworki mówiąć "Go away".
8. Zabawa muzyczna na pożegnanie "Goodbye my Friends". Pożegnanie halloweenowych stworków (Halloween costumes: witches, ghosts, cowboys, pirates, monsters, spiders, bats), vocabulary: "Lets get ready to go home." "Goodbye."
9. Poszukiwacze: Dzieci szukają ukrytych w sali cukierków, ten kto znajdzie je najszybciej wygrywa. W sali chowamy tyle woreczków z cukierkami ile jest grup dzieci.

Grupy starsze (5, 6 latki)
1. Przywitanie zebranych stworów.
2. Zabawa muzyczna z piosenką "Hello my Friends" Przywitanie halloweenowych postaci (hello song introducing halloween characters : witches, ghosts, cowboys, pirates, monsters, spiders, bats).; utrwalenie słownictwa ("Im so happy to see you" ,"Lets go trick-or-treating", "Hello")
3. Zabawa z miotłą: Dzieci stoją w kole, w rytm muzyki przekazują sobie miotłę z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie dziecko, u którego pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła i wykonuje taniec z miotłą przy muzyce.
4. Zabawa muzyczna z piosenką "Knock, knock trick or treat" Wcielanie się w postaci halloweenowe (ghost, cowboy, witch, monster, ballerina, pirate), naśladowanie gestów/ruchów stworków
5. Zawody dzieci i rodziców. 1 konkurencja „Przejście przez bagno”. Zadaniem rodziców jest pokonać określoną trasę stawiając stopy tylko na kartki formatu A4. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie i zrobić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Rodzic, który postawił nogę na podłodze poza kartką musi powtórzyć zadanie od początku. 2 konkurencja „Toczenie piłki”. Dzieci toczą piłkę do dyni. Po wykonaniu zadania biegną do rodziców. Wygrywa ta drużyna (rodzic i dziecko), która najszybciej prawidłowo wykona swoje zadania.
6. Zabawa muzyczna z piosenką " Go away" z udziałem rodziców (telling scary creatures to GO AWAY!). Rodzice zakładają na głowę opaski stworków (monster, witch, black cat, ghost). Dzieci przeganiają potworki mówiąć "Go away".
7. „Mumia”. Dzieci w 2-3-osobowych grupkach na umówiony sygnał owijają wybraną osobę papierem toaletowym. Wygrywa ta drużyna, której „mumia” zostanie najszybciej i najdokładniej owinięta.
8. Zabawa muzyczna na pożegnanie "Goodbye my Friends" .Pożegnanie halloweenowych stworków (Halloween costumes: witches, ghosts, cowboys, pirates, monsters, spiders, bats), vocabulary: "Lets get ready to go home." "Goodbye."

Opracowały: mgr Beata Tarczewska, mgr Aneta Dybowska

od Beata Tarczewska