Warsztaty - bajki wielokulturowe - "Pan Kotowski"

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska
ponad 10 lat temu, wyświetleń 1911

10 października 2014r. dzieci z grupy IV z Przedszkola nr 124 w Warszawie uczestniczyły w zajęciu edukacyjnym w ramach projektu: wielokulturowa mozaika legend i opowieści „Cztery Strony Bajek”. Projekt powstał dzięki współpracy dwójki autorów: Martyny Majewskiej oraz Marcina Koźlińskiego i dofinansowaniu przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w ramach 2012 Alumni Mini Grant Competition. W czasie spotkania dzieci obejrzały bajkę ukraińską „Pan Kotowski” oraz zapoznały się z tradycją ludową haftowania ruszników (ręczników). Ruszniki to wyszywane ręczniki z białego płótna. Ruszniki są charakterystyczne dla kultury wschodniosłowiańskiej. Do ich wyszywania wykorzystuje się głównie czerwoną i czarną nitkę. Rusznik czasami ozdobiony jest „magicznymi” znakami ochronnymi. W tradycji ludowej okrywa się nim chleb na stole lub podaje się na nim chleb i sól na powitanie gości. Rusznik daje się też na szczęście młodej parze lub na daleką podróż. W trakcie zajęć dzieci miały niepowtarzalną okazję własnoręcznego zaprojektowania własnego rusznika. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.

Renata Stawczyk-Mizińska

Przedszkole nr 124 w Warszawie