Jak pracujemy w grupie maluchów?

Wydarzenie dodał(a) Krystyna Konieczna

Metodą Planu Daltońskiego pracujemy od stycznia. Wcześniejsze miesiące przeznaczyłyśmy na adaptację dzieci w nowym środowisku. Wprowadziłyśmy tablicę – listę obecności: „Jestem tu i wiem kto już przyszedł”. Dzieci zaznaczają codziennie swoją obecność na specjalnej tablicy obecności – obok swojego imienia mocują zdjęcie. Takie same wizytówki znajdują się na krzesłach. Po miesiącu dzieci doskonale orientowały się – kto jest obecny, a kogo nie ma. Uczymy w ten sposób obowiązkowości i systematyczności. Wykonałyśmy również zegar „Mój dzień w przedszkolu”, który pomaga dzieciom orientować się w porach dnia i łagodzi stres związany z oczekiwaniem na przyjście mamy.
We współpracy z rodzicem, który wykonał kolejną pomoc dydaktyczną uczymy dzieci nazw dni tygodnia. W Planie Daltońskim do każdego dnia tygodnia przyporządkowany jest kolor. Powtarzamy i utrwalamy nazwy dni i kolorów. Każdego dnia nasze maluchy wykonują zadanie, które zaznaczają na tablicy kółeczkiem w kolorze dnia. Ćwiczymy przez to orientację w przestrzeni oraz poczucie obowiązku i odpowiedzialności za swoją pracę. Zadania są różne i przeważnie są związane z tematyką tygodnia np. wykonanie pracy plastycznej, ułożenie domku z patyczków, zbudowanie wieży lub zadanie wynikające z sytuacji typowo społecznych np. zgodne współdziałanie w zabawie, porządkowanie zabawek po zakończonej zabawie.
Obok zdjęcia każdego dziecka codziennie rano przypinamy symbol obowiązków na dany dzień. Staramy się, aby dzieci wykonywały przydzielone im dyżury w parach, uczymy w ten sposób współpracy, codziennie z innym dzieckiem. W sali umieściłyśmy również „Drzewo urodzin”, które równocześnie przypomina nam o porach roku – kolorem i symbolem. Na drzewie umieszczone są zdjęcia dzieci, rozmieszczone w zależności od tego, w której porze roku dziecko się urodziło. Okazjonalnie podczas obchodów dni urodzin, przypominamy dzieciom , jaka jest pora roku.
Po pół roku pracy okazało się, że wykorzystywanie elementów metody Planu Daltońskiego doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Posiłkujemy się również metodą odimiennej nauki czytania. dr I. Majchrzak oraz wprowadziłyśmy do pracy z dziećmi misie rekomendowane przez p. prof. E. Gruszczyk – Kolczyńską i p. dr E. Zielińską. Wszystkie te elementy doskonale uzupełniają się w codziennej systematycznej pracy z dzieckiem.

Elementy powyższych metod pozwalają uczyć dzieci spostrzegawczości, odpowiedzialności za siebie i swoją pracę, systematyczności a także umiejętności współpracy z innymi. Ułatwiają również nauczycielowi wyłonienie w grupie dzieci słabszych pracujących wolniej oraz tych, które są uzdolnione. Zamierzamy kontynuować pracę z elementami Planu Daltońskiego w przyszłym roku szkolnym, bo widzimy pozytywne efekty.

mgr Jolanta Mrozek – Dworniak

mgr Krystyna Konieczna