Dni Skandynawskie w PP nr 77 w Szczecinie

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Sołoniewicz

W dniach 2 -4 kwietnia 2014 r. na terenie naszej placówki zorganizowano obchody Dni Skandynawskich. Działania te podjęto w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Miasta Szczecin współpracy z krajami skandynawskimi. Przez cały marzec dzieci podczas głośnego czytania bajek poznawały bohaterów literatury skandynawskiej oraz przynosiły do przedszkola przygotowane wspólnie z rodzicami materiały informacyjne i elementy dekoracji. Każda grupa przedszkolna przygotowywała w swojej sali prezentację jednego kraju (Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia). Ogłoszono również konkurs plastyczny pt. "Bohaterowie dziecięcej literatury skandynawskiej" i zorganizowano wystawę wykonanych przez dzieci prac plastycznych.
Obchody Dni Skandynawskich rozpoczęły się 2 kwietnia podróżą po krajach, podczas której dzieci poznawały wybrane państwa - ich stolice, najważniejsze miejsca, flagi, godła, gospodarkę, florę i faunę, tradycje i zwyczaje, święta, wydarzenia historyczne, artystów i twórców, muzykę, bohaterów baśni, legend i skandynawskiej literatury dziecięcej oraz upodobania kulinarne. Tego samego dnia uczennice Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej czytały dzieciom wybrane baśnie Hansa Christiana Andersena. 3 kwietnia zaproszono dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 14, które również odbyły podróż po wybranych krajach skandynawskich, poznając Norwegię, Szwecję, Danię i Finlandię. Na zakończenie spotkania dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 42, Pani Sylwia Lichaczewska, przeczytała dzieciom fragment książki Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka". Obchody Dni Skandynawskich zakończono 4 kwietnia. W tym dniu odbyło się spotkanie z wikingami, podczas którego przedszkolaki zapoznały się z ich historią, wyprawami, trybem życia, a także miały możliwość obejrzeć broń, stroje i przedmioty codziennego użytku wytwarzane przez wikingów. Przedszkolne spotkania ze Skandynawią zakończyły dzieci z filii naszego przedszkola prezentując przedstawienie pt. "Pippi Langstrump". W ramach współpracy z okolicznymi placówkami oświatowymi dzieci z grupy IV zostały zaproszone do PP Nr 14. Spotkanie odbyło się 7 kwietnia. Przedszkolaki obejrzały występy dzieci, prezentację o Danii, uczestniczyły w konkursie na najpiękniejszą budowlę z klocków lego, a na zakończenie zostały poczęstowane duńskimi ciasteczkami.

od Agnieszka Sołoniewicz

do Agnieszka Sołoniewicz