Skąd się bierze woda w kranie?

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

Któregoś dnia w naszej przedszkolnej łazience popsuł się kran. Woda tryskała jak z fontanny, a my zaczęliśmy się zastanawiać „Skąd się bierze woda w kranie?”. W tym celu przeprowadziliśmy „śledztwo”. Obejrzeliśmy wszystkie rurki w naszej sali i łazience. Pukaliśmy w nie i słuchaliśmy odgłosów, które wydobywały się z ich wnętrza. Z filmu dowiedzieliśmy się, że tych rur w naszym przedszkolu jest znacznie więcej i wszystkie „biegną” do piwnicy. A dokąd prowadzą ich dalsze ślady? Oczywiście do stacji uzdatniania wody, gdzie jest oczyszczana. No tak! A skąd się bierze w oczyszczalni? W rozwiązaniu tej zagadki pomógł nam teatrzyk „Historia jednej srebrnej kropelki wody”. Teraz już wiemy, jak to jest z tą wodą.
Co jednak wiemy na temat samej wody? Niewiele. Zabraliśmy się więc do pracy. Na początek sprawdziliśmy, co „robi” woda? Z naszych „badań” i eksperymentów wysnuliśmy wnioski, że woda bulgoce, szumi, kapie, chlapie, puka, płynie, a nawet „burzy się”. Teraz rozpoznajemy jej dźwięki z zamkniętymi oczyma. Wiemy, że woda jest mokra, bezbarwna, bezwonna i nie ma smaku. Może być zimna lub ciepła, czysta lub brudna, w płynie, kostce lodu i w postaci pary wodnej. W naszym małym laboratorium sprawdziliśmy, w jakie materiały wsiąkają wodę, jakie woda przybiera „kształty” i jaką ma „wielkość”, a także co się w niej rozpuszcza, co pływa, a co tonie, co zmienia jej kolor oraz w jaki sposób można ją oczyścić. Sprawdziliśmy nawet smak wody morskiej, którą nasza pani przywiozła z Ustki. To zachęciło nas do wycieczki nad morze. Z filmu i zdjęć dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta i rośliny żyją w morzu, a nawet odbyliśmy wirtualną podróż w morskie głębiny. Tam jest  bardzo ciekawie!
Chcąc przedłużyć naszą zabawę skonstruowaliśmy batyskaf. Na razie zanurzaliśmy się w morskich odmętach za pośrednictwem naszej wyobraźni. Za kilkanaście lat być może wybierzemy się w prawdziwą podróż w morskie głębiny, bo to fascynująca wyprawa.

od Jolanta Andruszkiewicz

do Jolanta Andruszkiewicz