Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

?więta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Zabiegani, zapracowani nagle zwalniamy, stajemy się życzliwsi i bardziej otwarci na innego człowieka. Zewsząd otrzymujemy życzenia i sami składamy je bliskim, znajomym, a nawet obcym. Jest to także czas rozmyślania i zadumy nad przemijającym życiem. Jasełka są rodzajem sztuki bardzo dobrze  dostosowanym do możliwości intelektualnych dziecka, przy tym nie tylko pobudzają wyobra?nię i fantazję, lecz kształcą i ćwiczą mechanizmy wyobrażeniowe. Ukazują mu świat bardziej wyrazisty, zrozumiały i piękny.

Tradycją w naszym przedszkolu stały się spotkania bożonarodzeniowe z rodzicami. W tym roku dzieci przygotowały dla rodziców Jasełka Betlejemska Dobranocka. Przedszkolaki wcieliły się w postacie bohaterów znanych bajek, którzy przyszli złożyć pokłon i przekazać dary nowo narodzonemu Jezusowi. Widowisko pomyślane było tak, by mogły w nim uczestniczyć wszystkie dzieci.

Sceneria była tradycyjna, grota betlejemska, a w niej żłóbek z Dzieciątkiem, przy nim Maryja i Józef. Na scenę wchodzą aniołki zapowiadając gości i zmiany w tradycyjnym widowisku

Dzisiaj na jasełkach trochę się zdziwicie
Bo oprócz pasterzy przy żłóbku Jezusa
Bajkowe, piękne postacie zobaczycie…

I rzeczywiście właściwa część przedstawienia daleko odbiega od tradycji, ale tylko swoją treścią, a nie przesłaniem. Osoby, które przybyły złożyć Jezusowi pokłon ofiarowują mu dary, swoje serca i oddanie, są to jednak bohaterowie z bajek. Betlejemską grotę odwiedzają Smerfy, Pinokio, Krasnoludki, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, a także Pszczółka Maja i Rybak ze złotą rybką. Są oni dobrzy, szlachetni, o czystych sercach i szczerości, które nie budzą żadnych wątpliwości. Pozwalają one zrozumieć takie abstrakcyjne pojęcia jak dobro, szlachetność, mądrość, a także pracowitość. Każda z bajkowych postaci daje Jezuskowi przedmiot będący jej symbolem i tak np. Kopciuszek przynosi swój pantofelek, symbol niewinności, oferując jednocześnie swoje prace, to co najlepiej potrafi:

Ja posprzątam w tej stajence, bo do pracy mam skore ręce.
I upiorę Mu pieluszki i wnet zmyję też dzbanuszki.
Dam też złoty pantofelek, niech mu da radości wiele.

Oferują Dzieciątku same siebie, ale i to, co mają najcenniejszego. Rybak oddaje spełniającą wszelkie życzenia złotą rybkę, Pinokio drewniane serce, a pszczółka Maja słoik miodu. Przedstawienie spotkało się z dużym uznaniem rodziców, będzie wystawione jeszcze dla dziadków i babć oraz dzieci z zaprzyja?nionych szkół podstawowych. Najważniejsze jednak jest to, że spotkało się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem samych dzieci.