Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Skąd się wziąłem? (Nie) trudne pytania przedszkolaków

Anna Jankowska   Marzec 2013

Bardzo nie chciałabym, aby ten artykuł został zaliczony do tekstów z cyklu „Trudne rozmowy”. Seksualność dziecka to bardzo szeroki i wbrew pozorom wdzięczny temat. Szeroki, bo nie chodzi w nim jedynie o seks, nawet jeśli dziecko pyta: Jak powstaje człowiek? Jeśli będziemy o tym pytaniu myśleć w kate... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

emocjepłećseksualność

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Marzec 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie, seksualności, płci? W tym artykule rodzice i nauczyciele znajdą odpowiedzi na te pytania.

Ponadto w artykule zawarto:

  • praktyczne porady dotyczące tego, w jaki sposób przeprowadzać takie rozmowy i jak tworzyć do nich właściwy klimat;
  • spis ciekawych książek dotyczących rozmów o płci i seksualności oraz o emocjach.
     
Bardzo nie chciałabym, aby ten artykuł został zaliczony do tekstów z cyklu „Trudne rozmowy”. Seksualność dziecka to bardzo szeroki i wbrew pozorom wdzięczny temat. Szeroki, bo nie chodzi w nim jedynie o seks, nawet jeśli dziecko pyta: Jak powstaje człowiek? Jeśli będziemy o tym pytaniu myśleć w kategoriach trudności, to faktycznie odpowiedź na nie stanie się męką. O wiele lepiej ująć temat w ramy „poznawania świata” – wtedy może to być dobra zabawa. Kiedy przedszkolaki myślą o sferze seksualnej, niekoniecznie chcą znać szczegóły pożycia rodziców. Dla dziecka w przedszkolu ważne jest zrozumienie, czym różnią się chłopcy od dziewczynek, dlaczego inaczej robią siusiu, dlaczego bawią się innymi zabawkami, inaczej się ubierają lub chociażby dlaczego mama ma inne obowiązki w domu niż tata. To są pierwsze oznaki odkrywania seksualności. Ale nie mają wiele wspólnego z samym seksem. Nie powinny być zatem większym powodem do stresu niż np. pytania o spadające z nieba meteory, tęczę po deszczu czy liście zmieniające kolory jesienią. Dziecku chodzi o to, by zrozumieć: dlaczego?, a nie drążyć temat tabu. Bo dla dziecka nie ma tematów tabu. Oczywiście, z ust starszych przedszkolaków padają często konkretne pytania o to, skąd się biorą dzieci, jak to możliwe, że dziecko znalazło się w brzuchu mamy, którędy wyszło na świat, itd. Ale nawet te dosyć szczegółowe pytania niewiele mają wspólnego z „brudnymi myślami”, których tak obawiają się rodzice. Dlaczego więc nie przepadamy za tymi rozmowami? Ano dlatego, że myślenie o seksie osoby dorosłej zasadniczo różni się od myślenia o seksualności (bo nie seksie) przez dziecko. I bardzo trudno pogodzić się z tym, że naszą pociechę mogą interesować „takie” sprawy! Dlatego podochodzimy do tematu w sposób emocjonalny, nerwowy. A przecież, kiedy tak naprawdę się nad tym zastanowimy, szybko dojdziemy do wniosku, że ta kwestia naprawdę może być bardzo wdzięczna i ciekawa. Daje okazję do obserwowania drugiego człowieka, odkrywania różnic i rozmawiania, a co za tym idzie – budowania więzi i zaufania między dzieckiem a dorosłym (czy to rodzicem, czy nauczycielem). Jest to też często sprawdzian dla dorosłego, na ile stereotypowo myśli on o rolach społecznych, płci i seksie.

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się