Rozwijanie sprawności ruchowej

Ewa Zielińska    Maj 2014

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Maj 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Z artykułu dowiemy się, w jaki sposób fachowo dbać o rozwój fizyczny dziecka – zarówno w przedszkolu, jak i w domu, na drodze zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych, ale i wyrabiania prawidłowych nawyków. Przedstawiona została także charakterystyka rozwoju ruchowego dziecka w wieku przedszkolnym.
Z uwagi na intensywny wzrost organizmu, korzystne zmiany w sprawności ruchowej i koordynacji ruchowej, wiek przedszkolny bywa też nazywany złotym wiekiem motoryczności dziecka. Dziecko trzyletnie swobodnie się porusza – chodzi, biega, skacze i jest dość samodzielne w czynnościach samoobsługowych. Potrafi przez chwilę stać na jednej nodze, przeskoczyć przez rozciągnięty sznurek na wysokości 5 centymetrów nad podłogą (odbijając się z miejsca jedną nogą). Uczy się jeździć na trójkołowym rowerku lub hulajnodze, oczywiście, jeżeli dorosły mu w tym pomaga. Z dnia na dzień obserwujemy przyrost umiejętności ruchowych i z podziwem patrzymy na trzyipółlatki, które stają się coraz bardziej zwinne i odważne w pokonywaniu przeszkód. Czterolatki są jeszcze sprawniejsze i dodatkowo potrafią wchodzić i schodzić ze schodków, stąpając na przemian, tak jak dorośli. Ponadto wykonują bardziej złożone czynności ruchowe, takie jak bieg z równoczesnym kopnięciem piłki. Starsze przedszkolaki potrafi ą już wbiec do góry po schodach bez trzymania się poręczy, iść na palcach na odległość trzech metrów i sprawnie skakać na prawej i lewej nodze. Po ukończeniu piątego roku życia potrafi ą szybko wbiec i zbiec ze schodów, nie trzymając się poręczy i nie przeskakując żadnego. Mogą też stać na jednej nodze z zamkniętymi oczami i radzą sobie doskonale, gdy mają zeskoczyć na palce z wysokości 30 centymetrów.