Środa, 07 Grudnia 2011, 20:28:00


Scenariusz zajęć "Woda to życie"

 

Prowadząca: M.Kwapisz

Grupa wiekowa: 5- latki

 

Temat zajęć: „Woda źródłem życia”

 

Cele ogólne:

  • poznanie przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań;

  • rozwijanie zainteresowania otaczającym światem;

  • uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi; zwierząt i roślin, oraz rozumienie potrzeby jej oszczędzania.

Cele operacyjne:

  • dokonuje skojarzeń do słowa „woda”,

  • potrafi odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby na świecie zabrakło wody?”,

  • określa znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin,

  • potrafi opowiedzieć, jaką drogę musi przebyć woda, aby trafiła do domów,

  • rozumie konieczność oszczędzania wody,

  • bada właściwości wody, za pomocą zmysłów: wzroku, węchu i smaku,

  • przestrzega zakazu: nie pijemy wody niewiadomego pochodzenia,

  • aktywnie uczestniczy w doświadczeniach, wyciąga prawidłowe wnioski,

  • spontanicznie uczestniczy w zabawach ruchowych

Metody:

  • słowna

  • oglądowa

  • działalności praktycznej

Formy:

  • zbiorowa

  • indywidualna

Środki dydaktyczne: ilustracje: przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań, ludzi, roślin i zwierząt, teksty do recytowania: „Sto kropelek”, „Kto lubi wody smak”, naczynia z wodą, piasek, papierowy filtr, duża i mała miseczka z wodą, szklanki z wodą mineralną- słodką i kwaśną

 

Przebieg zajęć:

 

    1. Wprowadzenie do tematu – zagadka.

Latem w niej pływamy,

zimą po niej się ślizgamy.

Życie czerpie z niej przyroda.

Co to jest? Już wiecie!... ( woda )

 

    1. „Burza mózgów” – Z czym kojarzy wam się woda? – zabawa z piłką.

- czy słyszymy wodę?

- jakie wydaje odgłosy?

Ćwiczenia ortofoniczne:

Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda

Puk, puk, puk – dłonie w piąstkę, stukanie kostkami palców o podłogę

Szu, szu, szu – pocieranie dłonią o dłoń

Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową

 

    1. Wypowiedzi na temat:

- Do czego jest nam potrzebna woda?

- Komu jeszcze potrzebna jest woda? – porównywanie wypowiedzi dzieci z ilustracjami przedstawiającymi: ludzi, rośliny i zwierzęta.

- Dlaczego życie bez wody byłoby niemożliwe?

- Skąd się bierze woda w kranie?

 

    1. Tekst do recytowania: „Sto kropelek”.

Sto kropelek pryska, pluska.

To na nosek, to na usta.

Plusk, plusk, kap, kap.

 

    1. Omówienie treści obrazka pt.: „Przepływ wody z rzeki do mieszkań”

      - pompowanie wody deszczowej z rzeki

- filtrowanie wody

- dodawanie środków chemicznych

- mieszanie chemikaliów

- przepuszczanie wody przez zbiornik filtracyjny

- wpływanie czystej wody do wodociągu a następnie do naszych mieszkań

 

    1. Doświadczenie: filtrowanie wody z piaskiem przez cienką bibułkę – wyciągnięcie wniosków.

 

    1. Zabawa z muzyką: „Kropelki wody”, do tekstu: Kapu, kap, kapu, kap. Ty kałużo, krople złap.

 

    1. Zapach i smak wody.

- 3 szklaneczki: woda mineralna, woda z cukrem, woda z cytryną

- wąchanie i smakowanie wody, omówienie różnic.

 

    1. Tekst do recytowania: „Zabawny tekst”.

Kto lubi wody smak?

Lubi krowa, piesek, wiatr.

Kto lubi wody smak?

Lubi ryba, kamyk, kwiat.

Kto lubi wody smak?

Lubi buda, urwis, mak.

 

10. Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce: „Magiczna woda” wg M. Montessori

Dzieci siedzą w kole. Naczynie z wodą stawiamy na środku. Obserwujemy, w jaki sposób woda się uspokaja. Zachęcamy dzieci, by stopniowo też się wyciszały.

- podawanie miseczki z rąk do rąk; zwrócenie uwagi na to, by nasze ruchy były i spokojne, by nie wylać ani kropli,

- dzieci zamykają oczy; nauczyciel opuszcza krople wody na ich dłonie; ten kto poczuje dotyk kropli – może otworzyć oczy.

 

11. Zabawa kreatywna „Podwodny świat” z chustą animacyjną.

 

12. Degustacja wody mineralizowanej „Dar natury”.

 


 

Przedszkole nr 6 im.Jasia i Małgosi

Ostatnio on-line:
6 miesięcy temu


Komentarze

Renata Stachowicz   •   ponad 2 lat temu   •   link   •   komentarz narusza regulamin?

Temat zajęć bardzo potrzebny w przedszkolu i warty skorzystania.



Katarzyna Kownacka   •   ponad 2 lat temu   •   link   •   komentarz narusza regulamin?

Rewelacyjny scenariusz !



Katarzyna Kownacka   •   ponad 2 lat temu   •   link   •   komentarz narusza regulamin?






Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Polecane