Środa, 16 Listopada 2011, 18:36:45


Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 4-latków "Wiosna wraca do mamy i taty"

 

Temat: Wiosna wraca do mamy i taty

Cele:

  • stwarzanie sytuacji pozwalających rodzicowi lepiej poznać swoje dziecko i jego możliwości;
  • pokazanie różnych sposobów pracy w grupie z dziećmi;
  • wdrażanie dzieci do pokonywania tremy i strachu w sytuacji prezentowania swych umiejętności;
  • rozwijanie pamięci długotrwałej;
  • tworzenie miłej atmosfery podczas wspólnej zabawy;

Metody pracy:

czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
słowna: objaśnienia zabaw, ustalenia umów.

Formy pracy: z całą grupą, w małej grupie rodzice- dziecko, zabawy integracyjne.

Środki dydaktyczne: pianino,  fragm. utworu A. Vivaldiego, fragment utworu  M.Musorskiego,  wiersze:  „Marcowe słoneczko” Cz.Janczarski , „Żabie łapki” T.Fiutowska,  kolorowy  kwiatek z imieniem dziecka, kartki papieru, kolorowe kółka, klej, nożyczki.

Przebieg zajęcia:

1."Karuzela min" - wspólne powitanie się w okręgu. Każda osoba przekazuje osobie stojącej po swej prawej stronie szczęśliwą minę.

2. „Marcowe słoneczko” Cz. Janczarski – deklamacja wiersza przez wszystkie dzieci.

 

Jakie dziś jest niebo?

Błękitne...

Różowe...

Kto je tak maluje?

Słoneczko marcowe.

Kapie

z sopli woda

i śnieg

znika z łąki.

Słońce

dzisiaj robi

wiosenne porządki.

 

3. „Maszeruje wiosna” -  zabawa ze śpiewem:

 I zwrotka -  marsz  w parach  do piosenki,

 II zwrotka – dziecko podchodzi do rodzica bierze go za rękę i maszerują razem.

 

4. „ Kwiatki rosną” – zabawa muzyczno-ruchowa.

 

5. „Wieziemy tu kogucika” – wspólna zabawa z rodzicem ilustrująca treść piosenki.

6. „Taniec piskląt w skorupkach” – taniec ilustracyjny dzieci  do muzyki M.Musorskiego  z utworu „Obrazki z wystawy”.

7. „Deszcz i słońce”- zabawa muzyczno-ruchowa.

8. „Kwiecień- plecień” – śpiew zbiorowy piosenki.

 

9. "Żabie łapki" - zabawa rytmiczno-artykulacyjna  z rodzicem z  wykorzystaniem wiersza T. Fiutowskiej

 

              Dwie zielone małe żabki

              Tak nad stawem grają w łapki:

              Jedną łapką                                         podnoszą prawą rękę                         

                                                                          zgiętą w  łokciu do góry,

              Klap,klap,klap.                                  uderzają w prawą dłoń rodzica

                                                                          

              Drugą łapką                                        podnoszą lewą rękę ugiętą               

                                                                          w  łokciu do góry,

              Klap,klap,klap.                                    uderzają w lewą dłoń rodzica,

              Potem dwoma                                     podnoszą obie ręce ugięte

                                                                          w łokciach,

              Klap,klap,klap                                     uderzają w obie dłonie rodzica

              Ty bocianie                                          grożenie palcem wskazującym

                                                                           przed sobą,

              Nas nie łap.                                          przykucają

10. „Żabi koncert” – zabawa inscenizacyjna do piosenki .

11. „Robimy bukiety dla mamy" – zabawa ruchowa
Nauczycielka rozrzuca na sali kwiaty z imionami dzieci. W czasie muzyki dzieci odnajdują kwiatek ze swoim imieniem i spacerują po łące, na przerwę w muzyce- wąchają kwiaty, kichają  „A-psik".

Deklamacja wiersza:

"Dzień Matki"


 Zebrał Jaś kwiatów garść
 na zielonej łące,

 kaczeńce złożone trzyma

 w każdej rączce.
 - Mamusiu kochana!
 Wyjrzyj na próg chaty
 to Ci dam - to co mam
 buziaka i kwiaty.

12. „Jest w maju dzień” – inscenizacja muzyczno-ruchowa do piosenki.

 

13. „Wiosenne narodziny" – improwizacja ruchowa do muzyki  A. Vivaldiego pt. "Wiosna" ("Cztery pory roku").

 

14.  „Piosenka dla mojego maluszka” - zaśpiewanie piosenki przez chętne mamy lub ojców.

 

15. „ Wiosenny bukiet”  -  zadanie plastyczne. Dziecko z rodzicem wykonuje pracę  z kolorowych kółek (techniką orgiami).

 

16.   Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę

Rodzice kończą zdanie: „Podobało mi się...” lub  „Było dla mnie trudne...”

 

 

Opracowała: Joanna Korosteńska                                                                         

 

 

 


 

Przedszkole Miejskie nr 6

Ostatnio on-line:
tydzień temu


Komentarze

Renata Stachowicz   •   ponad 2 lat temu   •   link   •   komentarz narusza regulamin?

Ciekawy scenariusz.



Katarzyna Kownacka   •   ponad 2 lat temu   •   link   •   komentarz narusza regulamin?

Znakomity !



Katarzyna Kownacka   •   ponad 2 lat temu   •   link   •   komentarz narusza regulamin?






Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Polecane