Niedziela, 27 Lutego 2011, 18:20:55


Wiosna na łące - scenariusz zajęć w grupie 6-latków

 

Temat kompleksowy: Podróże dalekie i bliskie.

Temat dnia: Wiosna na łące.

Grupa wiekowa: 6-latki

Prowadzący: Anna Dudek
 

Cele główne:

  • Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia.
  • Ćwiczenia ortofoniczne, ćw .słuchu fonematycznego.
  • Bogacenie słownika czynnego.
  • Wdrażanie do uważnego wysłuchania wierszy.
  • Poznanie fauny łąki.


Cele szczegółowe – dziecko:

  • Wie, jakie zwierzęta zamieszkują ekosystem łąki,
  • Wypowiada się na temat roli owadów w przyrodzie,
  • Rozpoznaje i naśladuje głosy znanych zwierząt żyjących na łące,
  • Uważnie słucha czytanego przez N utworu,
  • Zna cykl rozwojowy motyla


Metody:

  • Słowne: wiersz, rozmowa
  • Percepcyjne: oglądowe, słuchowe
  • Czynne: ćwiczeniowe, zadaniowe

 

Formy:

  • Indywidualna,
  • Z całą grupą

Pomoce:

  • Historyjka obrazkowa,
  • Obrazki przedstawiające owady i łąkę.


Przebieg

  1. Rozwiązanie zagadek słuchowych (owady) – dzieci odgadują jakie zwierzę wydaje dany dźwięk. Nauczyciel pokazuje ilustrację. Dziecko dokonuje analizy słuchowej wyrazu i opowiada co robi dany owad.
  2. Wysłuchanie wiersza pt „Łąka” I. Salach (rozdanie dzieciom ilustracji przedstawiających łąkę).

    Łąka tylu ma mieszkańców
    Zwierząt, roślin kolorowych.
    Tu motylek, a tam pszczółka,
    Tutaj kwiatek-O! Różowy!   

    Z kopca wyszedł krecik mały
    Obok niego idzie mrówka
    Na rumianku w krasnej sukni
    Przycupnęła Boża Krówka.

    Nad tą łąką kolorową
    Bal wydały dziś motyle,
    Zapraszają wszystkie dzieci
    Więc zatańczmy z nimi chwilę.

    N. pyta dzieci:
    - Kto zamieszkuje łąkę?; Czym jest łąka?; Komu potrzebne są owady (np. pszczoły,osy;)? Jak  się rodzą? Co można robić na łące?
     
  3. Zabawa ruchowa „Spacer po łące” – dzieci idą po łące i witają się ze spotkanymi zwierzętami w ich języku, np. z pszczołą bzz,bzz., z myszką polną pi,pi.
     
  4. Omówienie cyklu rozwojowego motyla. N. na tablicy przypina 4 obrazki przedstawiające cykl rozwojowy motyla. Zadaniem dzieci jest omówienie i ustalenie odpowiedniej kolejności obrazków (jaja, gąsienica, kokon, motyl).
     
  5. Zabawa "Prawda czy fałsz". Nauczycielka mówi zdania o łące a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą rękę do góry, fałsz – kładą ją na kolanach.

    Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
    Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
    Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
     Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
    Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
    A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
  6. Zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem  gazet „Na wiosennej łące”
    N. zaprasz dzieci do zabawy mówiąc: Pachnie łąka, kłania się rumianek, zaprasza wszystkich na łąkowy taniec.
    Jesteśmy na łące, świeci słońce, oddychamy głęboko. Na hasło:

    Wieje wiatr – dzieci dmuchają w gazety by łopotały na wietrze
    Pada deszcze – dzieci stukają paluszkami o gazetę
    Parasol- dzieci chowają się pod gazetę
    Wieje wiatr – dzieci poruszają gazetami
    Na koniec dzieci kładą się na plecach i wdychają nosem świeże powietrze, a N. zbiera gazety.
     
  7. Dzieci otrzymują karty pracy i ich zadaniem jest  odnalezienie spośród różnych wyrazów nazw owadów i innych zwierząt i kwiatów które można spotkać na łące.
     
  8. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Wiosenny malarz”.
    Wykonanie pracy plastycznej pt.” Wiosenna łąka” – rysowanie kredkami i pastelami.

 

 

 
 


 

Przedszkole Samorządowe w Wiśniowej

Ostatnio on-line:
10 miesięcy temu

Polecane