Prawo autorskie w przedszkolu – część I

Dariusz Skrzyński   Kwiecień 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (11.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że prawo autorskie nie ma zastosowania w przedszkolu – nic bardziej mylnego... W artykule tym przeczytasz m.in. o:
  • zasadach wykorzystywania cudzych utworów przez przedszkola;
  • prawach autorskich do prac plastycznych dzieci;
  • prawie autorskim w kontekście twórczości pracowniczej i wydarzeń przedszkolnych.
(…) Przedszkole może w ramach działalności statutowej również organizować wystawy dla swojej społeczności. Jeżeli przedszkole chce wykorzystać jako przedmiot wystawy utwory (plakaty, zdjęcia) pozyskane z różnych źródeł, np. z Internetu, w grę mogą wchodzić regulacje prawa autorskiego, bowiem na takie korzystanie wymagana jest zgoda. Jeżeli jednak jest to związane z procesem dydaktycznym, to można korzystać nieodpłatnie i bez jakiejkolwiek zgody i z takich materiałów. Zawsze trzeba podać imię i nazwisko autora oraz źródło pochodzenia danego utworu. Jeżeli jednak przedszkole chciałoby zorganizować wystawę publiczną, to na takie działanie należy mieć zgodę właścicieli praw autorskich do autorskich eksponatów. Z wystawą publiczną będziemy mieli do czynienia, jeżeli mogą na nią wejść potencjalnie wszystkie osoby. Nie należy w mojej ocenie traktować jako wystawy publicznej wystawy dla rodziców dzieci. Przedszkole może również wypożyczyć jakieś eksponaty – wtedy powinna regulować to umowa z podmiotem, który dokonał wypożyczenia. Jeżeli przedszkole organizuje konkurs i prace zwycięskie chce upublicznić (np. w internecie), należy w regulaminie konkursu przewidzieć postanowienia dotyczące zgody na tego rodzaju działania. Chodzi tutaj o zgodę autorów prac, w przypadku dzieci – o zgodę rodziców (opiekunów). Uchroni to nauczycieli i przedszkole przed ewentualnymi problemami z tym związanymi. Atrakcją dla dzieci są spotkania z różnymi osobami: autorami, ilustratorami, strażakami, policjantami, itd. Problemem prawnym z punktu widzenia praw autorskich, który może się pojawić w kontekście przygotowywania i samego przebiegu spotkania autorskiego, jest wykonywanie zdjęć i nagrań filmowych oraz ich późniejsze wykorzystanie np. na stronach www.