O słuchaniu muzyki przez małe dzieci

Ewa Zielińska    Styczeń 2013

Fragment artykułu: Muzyka jest obecna w codziennym życiu małego dziecka i często stanowi tło podejmowanych przez niego czynności. Od najwcześniejszych lat potrzebę kontaktu z muzyką kształtują rodzice, którzy mogą wprowadzić dziecko w świat dźwięków jeszcze przed narodzinami. Zabawy m... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Styczeń 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
Muzyka jest obecna w codziennym życiu małego dziecka i często stanowi tło podejmowanych przez niego czynności. Od najwcześniejszych lat potrzebę kontaktu z muzyką kształtują rodzice, którzy mogą wprowadzić dziecko w świat dźwięków jeszcze przed narodzinami. Zabawy muzyczne wpływają na kształtowanie się u maluchów słuchu muzycznego. Mogą mieć charakter słuchania i śpiewania piosenek, rysowania do nich różnych obrazków, poruszania się w ich rytmie, a także gry na instrumentach muzycznych.
(…) Słuchanie muzyki, a szczególnie skupianie się na takich jej elementach, jak rytm czy ruch ma pozytywny wpływ na stan psychofizyczny dziecka, pełni funkcję profilaktyczną lub terapeutyczną. Są dzieci, które skupiają się tylko na słowach piosenek lub grze instrumentów, a muzyka stanowi dla nich tło; są też takie, które odbierając utwór, przeżywają go całościowo. Wszystko zależy od zainteresowań dziecka, jego możliwości percepcyjnych i stopnia koncentracji. Rodzaj muzyki ma znaczący wpływ na czas skupienia uwagi. Słuchanie odgłosów przyrody (śpiew ptaków, szum morza czy wodospadu) wpływa wyciszająco, wzmacniająco i regenerująco na system nerwowy i sprawia, że małe dzieci słuchają takich utworów zadziwiająco długo. Codzienne słuchanie muzyki przyzwyczaja dzieci do skupiania uwagi i pomaga budować neuronalne drogi wpływające na rozwój pamięci, percepcję słuchową, a nawet poczucie przestrzeni.

Z dalszej części artykułu dowiemy się m.in., jak muzyka może wpływać na rozwój dziecka (jego różne sfery) i dlaczego ważne jest, aby „pracować muzyką” z dziećmi w wieku przedszkolnym. Znajdziemy tu także kilka praktycznych przykładów zabaw muzyczno-ruchowych dla małych dzieci dotyczących m.in. poruszania się w rytmie oraz rysowania obrazów do muzyki i piosenek.