MIEJSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY "W poszukiwaniu pomników przyrody"

Konkurs dodał(a) Alicja Gałązka

Ten wpis jeszcze nie został sprawdzony przez moderatora. Dowiedz się więcej

MIEJSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY

z cyklu

BYDGOSZCZ W OBIEKTYWIE

„W poszukiwaniu pomników przyrody”

organizowany przez:

Zespół Szkół nr 6 w Bydgoszczy

ul. Staroszkolna 12

CELE KONKURSU:

• znalezienie i sfotografowanie ciekawych okazów botanicznych będących pomnikami przyrody,

• rozwijanie umiejętności dostrzegania i uwrażliwiania na piękno przyrody,

• zachęcanie do poznawania niezwykłych miejsc związanych z Miastem Bydgoszcz,

• rozwijanie umiejętności fotografowania- zachęcanie do dokumentowania wycieczek, spacerów,

• integrowanie dzieci z różnych placówek przedszkolnych.

REGULAMIN:

1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat wraz z nauczycielami i rodzicami.

2. Jeden uczestnik (dziecko + rodzic lub nauczyciel) może przysłać 1 zdjęcie.

3. Kryteria oceny: oryginalne i najciekawsze ujęcia, przedstawiające pomniki przyrody na terenie Miasta Bydgoszcz.

4. Technika: zdjęcie wywołane na papierze fotograficznym.

5. Format: od 15 x 21 do A4 (wielkość zdjęcia nie jest kryterium oceny).

6. Każda praca powinna zawierać napisaną komputerowo metryczkę (naklejoną na odwrocie, w prawym dolnym rogu):

- nazwa gatunkowa bądź tytuł pracy,

- imię i nazwisko autora/ autorów (dziecko + rodzic),

- wiek dziecka,

- dokładny adres placówki, telefon, adres e-mail,

- imię i nazwisko nauczyciela zgłaszającego pracę, telefon, adres e-mail.

7. Nadesłanie prac na konkurs jest jednoznaczne z uznaniem niniejszego regulaminu oraz oświadczeniem praw autorskich bez naruszenia praw osób trzecich do nadesłanych zdjęć, a także wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 28.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133 poz. 883) i zgody na publikowanie nadesłanych zdjęć na stronie internetowej www.przedszkole7.bydgoszcz.pl.

8. Zdjęcie może przedstawiać również osoby, nie mogą to być jednak uczestnicy konkursu (dziecko, rodzic, opiekun, nauczyciel). W przypadku, gdy zdjęcie przedstawia dziecko lub inne osoby, uczestnik konkursu powinien dołączyć pisemną zgodę na przetwarzanie i na upowszechnianie ich wizerunku (Oświadczenie).

9. Termin nadsyłania prac: do 28.05.2016 r. (decyduje data stempla pocztowego).

10. Prace, które nie spełnią powyższych kryteriów, nie zostaną uwzględnione w konkursie.

11. Prace należy dostarczyć osobiście bądź przesłać na adres:

ul. Staroszkolna 12,

z dopiskiem "Konkurs fotograficzny"

12. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do dnia 3.06.2016 r.

13. Oceny prac dokona powołana przez organizatorów komisja konkursowa w składzie: dyrektor placówki, nauczyciele, fotograf, która przyzna I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.

14. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Przedszkola nr 7 www.przedszkole7.bydgoszcz.pl.

15. Nadesłanych prac nie zwracamy. Zdjęcia nie zostaną ponownie wykorzystane w innych konkursach tego typu.

16. Termin oraz szczegóły związane z wręczeniem nagród laureatom konkursu zostaną przekazane drogą mailową bądź telefonicznie przez organizatora.

17. Zainteresowanym uczestnikom konkursu prześlemy pamiątkowe dyplomy, natomiast nauczycielom podziękowania. Warunkiem jest dołączenie zaadresowanej koperty zwrotnej formatu A4 wraz z naklejonym znaczkiem pocztowym.

Dodatkowych informacji na temat konkursu można uzyskać u koordynatorów konkursu – Alicji Gałązka 665475349 i Agnieszki Dalka 883750010.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

Czym są pomniki przyrody?

Pomnikami przyrody mogą zostać „pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła,

wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie” (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, art. 40).

Według rejestru pomników przyrody Miasta Bydgoszczy (2012 r.) w mieście znajduje się 95 pomników przyrody, w tym:

• pojedynczych drzew – 60,

• grup drzew – 26,

• krzewów – 2,

• głazów narzutowych – 3,

• alei drzew – 1,

• źródeł – 1,

• innych – 2.

Jak są oznakowane pomniki przyrody?

Pomniki przyrody oznakowane są odpowiednimi tabliczkami. Wzór tablicy informującej, że dany twór przyrody żywej lub nieożywionej jest pomnikiem przyrody, podany jest w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 grudnia 2004 roku (Dz. U. Nr 268, poz. 2665).

Tabliczka ma kształt prostokąta o wymiarach 13,5 cm na 9 cm. W górnej jej części, na zielonym tle, umieszczony jest wizerunek białego orła w koronie. W dolnej części tablicy, w dwóch rzędach, umieszczony jest napis: „POMNIK

PRZYRODY”.

Na bydgoskich pomnikach przyrody można zobaczyć jeszcze tabliczki starego typu z białym orłem i z napisem:

„POMNIK PRZYRODY – PRAWEM CHRONIONY”.

Wykaz pomników przyrody w Bydgoszczy jest dostępny na https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_przyrody_w_Bydgoszczy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i na upowszechnianie swojego wizerunku/

wizerunku mojego dziecka........................................................................................... uwiecznionego na zdjęciu zgłoszonym do Miejskiego Konkursu Fotograficznego „Bydgoszcz w Obiektywie”.

Zezwolenie niniejsze obejmuje wykorzystanie wizerunku na potrzeby ww. Konkursu, również na stronie internetowej www.przedszkole7.bydgoszcz.pl i nie jest ograniczone czasowo ani terytorialnie.

…............................................................

Data i podpis