"Kto czyta ma piękne sny..."

Konkurs dodał(a) Katarzyna Halik

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła...”

W dniach 25, 26 i 29 kwietnia 2013 r. w Domu Kultury LSM w Lublinie odbył się
IV Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…”,
organizowany przez Przedszkole nr 64 w Lublinie przy współpracy z Domem Kultury LSM.

Głównym celem IV Miedzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” jest popularyzacja i rozbudzanie u dzieci zainteresowań poezją, rozwijanie uzdolnień recytatorskich dzieci, a także promowanie artystycznych umiejętności dzieci oraz ich wkładu w rozwój kultury, ze zwróceniem szczególnej uwagi na promocję kultury języka polskiego.

W tym roku do udziału w IV Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” zaproszone zostały przedszkola publiczne i niepubliczne z miasta Lublina oraz powiatu lubelskiego i innych, sąsiednich powiatów, m.in. powiatu łęczyńskiego, lubartowskiego, świdnickiego, parczewskiego, kraśnickiego i puławskiego. Ostatecznie udział swój zgłosiło 71 przedszkoli, w tym:
- 38 przedszkoli publicznych z miasta Lublin
- 7 przedszkoli niepublicznych z miasta Lublin
- 9 przedszkoli publicznych powiatowych:
- z powiatu lubelskiego, z miejscowości: Niemce, Bełżyce, Niedrzwica Kościelna, Piotrowice, Czółna, Sobieszczany
- 3 przedszkola publiczne z powiatu lubartowskiego, z miejscowości: Lubartów, Ostrów Lubelski
- 4 przedszkola publiczne z powiatu łęczyńskiego, z miejscowości: Łęczna, Milejów, Cyców
- 2 przedszkola z publiczne z powiatu świdnickiego, z następujących miejscowości: Świdnik, Piaski
- 1 przedszkole publiczne z powiatu parczewskiego – Parczew
- 3 przedszkola publiczne z powiatu kraśnickiego, z następujących miejscowości: Szastarka, Wilkołaz
- 1 przedszkole publiczne z powiatu puławskiego – Żyrzyn
- 1 przedszkole publiczne z powiatu janowskiego – Wierzchowiska II
- 2 przedszkola publiczne z powiatu radzyńskiego – Czemierniki.

W czasie trwania IV Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowało 173 dzieci, które zostały przygotowane przez 111 nauczycielek. Każda placówka mogła zgłosić do udziału w Przeglądzie maksymalnie pięcioro dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze (3,4-latki) oraz dzieci starsze (5,6-latki). Chętnych uczestników byłoby znacznie więcej, jednak duża liczba zgłoszeń wpłynęła już po ostatecznym terminie ich składania, przez co nie mogły one zostać zakwalifikowane.

Wśród zaproszonych gości pojawiła się Pani Barbara Czołowska, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta, Pan Tomasz Aftyka – Przewodniczący Rady Dzielnicy Kośminek, w której znajduje się Przedszkole nr 64 – Organizator Przeglądu, jak również autorka poezji dziecięcej, Pani Alicja Barton. Występy dzieci odbywały się codziennie w godz. 9:30- 12:00, zgodnie z ustalonymi wcześniej harmonogramami, które uczestnicy otrzymywali przed występem. Impreza miała charakter otwarty, dzięki czemu każdy chętny mógł zasiąść na widowni i posłuchać poezji dziecięcej zaprezentowanej przez najmłodszych. Każdy dzień występów uwieńczony był podziękowaniami i gratulacjami dla małych artystów oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Ponieważ impreza miała charakter przeglądu a nie konkursu, każde z dzieci, występujących w IV Miedzyprzedszkolnym Przeglądzie Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” otrzymało nagrody: książkę, słodycze i pamiątkowy dyplom, ufundowane przez sponsorów. Za rozbudzanie zainteresowań poezją i rozwijanie umiejętności recytatorskich dzieci każdy z nauczycieli otrzymał podziękowanie, a każda placówka – pamiątkowy dyplom.

Przegląd rozpoczęła Dyrektor Przedszkola nr 64, Dorota Iwańska, uroczyście witając przybyłych gości. Następnie przedstawiła patronów oraz sponsorów, którzy ufundowali nagrody. Po części oficjalnej na scenie pojawił się Pan Przemysław Szymański, który poprowadził dalszą część imprezy. Przedstawiał występujące na scenie dzieci, a w przerwach bawił publiczność organizując zabawy ruchowe i werbalne.

Wszystkie dzieci były wspaniale przygotowane i z ogromnym przejęciem deklamowały wiersze swoich ulubionych polskich poetów. Tegoroczny repertuar był bardzo zróżnicowany. Na scenie prezentowane były utwory takich autorów jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Dorota Gellner, Danuta Wawiłow, Leopold Staff, Władysław Broniewski, Agnieszka Frączek, Ludwik Jerzy Kern, Natalia Usenko, Wanda Chotomska czy Maria Konopnicka, ale można było usłyszeć również utwory poetów lubelskich, Zbigniewa Dmitrocy czy Zygmunta Marka Miszczaka. Ponadto niektóre występy uzupełnione były specjalnie przygotowanymi na tę okazję strojami i rekwizytami.

W związku z ogromnym zainteresowaniem Przeglądem zarówno placówek, jak i nauczycieli, zadowoleniem występujących dzieci i ich dużą frekwencją, organizatorzy zapewniają, że za rok odbędzie się kolejny, V Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny ...”, na który już dziś serdecznie zapraszają.

Koordynatorki IV Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej:
Dorota Pawlak i Marzena Wypuszcz

Patronat Honorowy
Lubelski Kurator Oświaty – Krzysztof Babisz
Wojewoda Lubelski – Jolanta Szołno-Koguc
Marszałek Województwa Lubelskiego – Krzysztof  Hetman
Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
Przewodniczący Rady Miasta Lublin – Piotr Kowalczyk
Radny Rady Miasta Lublin – Marcin Nowak

Sponsorzy:
Centrum Rozwoju Dziecka s.c – Maria i Jacek Dmowscy
Lubella Sp. z o.o. S.K.A.
Centrum Ochrony Pracy i Biznesu „Consultrix” w Lublinie
„Krzyś” – sklepy dziecięce
Osoby prywatne:
Pan Mariusz Płachta
Pan Wojciech Wypuszcz
Panie Małgorzata i Iwona Zembrzuskie

Patronat medialny:

TVP Lublin
Radio Lublin
iTVL Lublin
tygodnik lokalny „Nowy Tydzień w Lublinie”
portal www.miastodzieci.pl