Jak zgodnie z prawem zorganizować kiermasz wielkanocny?

Dariusz Skrzyński   Kwiecień 2014

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

„Prawnik radzi…” czyli cykl, w którym publikujemy odpowiedzi prawne na pytania naszych Czytelników. W tym miesiącu brzmiało ono: Chciałabym zorganizować w tym roku w przedszkolu kiermasz wielkanocny lub latem aukcję prac dzieci. Czy nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań do takiej działalności przedszkola publicznego?
(…) Forma kiermaszu jest rozpowszechnionym sposobem pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na najrozmaitsze cele. Cel, na który środki mają być przeznaczone, i podmiot, który je organizuje, pozwalają dobrać odpowiedni sposób postępowania. Z jednej strony to dyrektor może być takim organizatorem, np. chce przeznaczyć środki na sfinansowanie dodatkowych pomocy edukacyjnych. Wówczas jednak kiermasz powinien być zorganizowany zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o finansach publicznych, której regulacjom podlega samorządowe przedszkole – zgodnie z art. 223. Na rachunku wydzielonym mogą być gromadzone wyłącznie dochody określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Dyrektor przedszkola nie ma prawa zorganizować kiermaszu bez umocowania w postaci zezwolenia udzielonego uchwałą organu stanowiącego. Uchwała musi wskazywać przedszkole jako jednostkę uprawnioną do gromadzenia środków na rachunku wydzielonym, i jednocześnie formę kiermaszu jako dopuszczalny sposób pozyskiwania tych środków. Ponadto uchwała powinna również wskazywać, co można pozyskać ze zgromadzonych środków.