Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj się


tydzień temu


Śniadanie wielkanocne po raz pierwszy w naszym przedszkolu

1/10
Świenta , świenta wielkanocne. Jak wesoło, jak radośnie Już słoneczko mocnij grzeje, Miły wiatr wokoło wieje.

W Wielką Środę w naszym przedszkolu spożywaliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Na odświętnie przygotowanych stołach w poszczególnych grupach wiekowych  pojawił się barszcz biały z jajkiem gotowanym, chleb pszenny, masło, wędlina na ciepło, warzywa świeże i owoce, szynka z kurczaka, sok pomarańczowy i babka cytrynowa oraz kolorowy mazurek.

Zanim jednak usiedliśmy do stołu wielkanocnego, obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez grupę Słoneczek: „Wielkanoc na Pałukach”. Dzieci tego dnia poznały dawne zwyczaje pałuckie  z gwarą, tańcami ludowymi i  przywoływkami.

Dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki z grupy Słoneczek, w wieku od 2,5 do 4 lat, w krótkim zarysie zobrazował swoim kolegom i koleżankom obrzędy na Pałukach. Zespół przywdział pałuckie stroje, aby jeszcze lepiej zobrazować młodziutkiemu pokoleniu dawne zwyczaje panujące na ziemi szubińskiej. Na początku przybliżył tradycyjne potrawy wielkanocne zaprezentowane na stole: jaja, szynkę, baranka z masła, wędliny, ciasta wielkanocne, a następnie chłopcy gwarowo przywoływali imiennie dziewczynki, którym przypisywano, „która jaki dyngus dostanie”.  Całe przedstawienie przeplatane było ludowymi tańcami i gwarowymi śpiewami, a zakończyło się „śmigusem – dyngusem” i zaprezentowaniem „kogucika” wiezionego drabiniastym wozem, nawołując o jajka, wędliny, sery. Para małych gospodarzy w specjalnej scenografii ukazywała publiczności dawną pracę wykonywaną podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych: „ubijania jaj, mieszania żurku i dokładania produktów świątecznych do kobiałki, aby w swojej szczodrobliwości w gospodarstwie wiodło się jak najlepiej. Zaprezentowano również  pałuckie kropidła oraz zielone gałązki bukszpanu, forsycji, które dopełniły panujący świąteczny nastrój.

„Słoneczka” zostały nagrodzone gromkimi brawami, dostarczając w ten sposób wszystkim obserwatorom niezapomnianych wrażeń artystycznych. Na zakończenie ksiądz Waldemar Indycki, przedszkolny katecheta, opowiedział dzieciom o znaczeniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i jego symbolice.

Podczas wspaniałej uroczystości, pojawił się również Zajączek, który obdarował dzieci „jajkiem niespodzianką”, odwiedzając wszystkie dzieci, co można zobaczyć na wspólnych fotografiach.                                                                       

Opr. J. Storzyńska

 
 

 

Link do tego albumu

Jolka Storzyńska
Ostatnio on-line:
tydzień temu
Komentarze
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Polecane